Имало е опити заедно с децата от общината в училището в Калище да учат в първи клас и 10 деца от сомалийски и афганистански произход. Семействата са настанени в Националния детски екологичен център и нямат статут на бежанци. В момента те водели административни дела, които ще решат съдбата им по-нататак. Това обясни кметът на намиращото се в община Ковачевица село Васил Станимиров.
Още: Дерайлира пътнически влак за Габрово, няма пострадали
Още: Антон Златанов: "Гранична полиция" е готова за Шенген
Единственото училище в най-малката община в областта е в Калище и то се издържа в голяма степен от местните приходи на общинския бюджет. Затова местните са против да отделят пари и за издръжката на тези 10 деца на чужденци, информира сайтът Мirogled.com.
Заради растящото напрежение в селото в понеделник в училището в Калище ще се проведе извънредно заседание на Общинския съвет. Родителите на децата от общината, които учат в основното училище в Калище, заплашват, че няма да пуснат децата си на първия учебен ден, ако бъдат принудени да учат заедно с децата на бежанците.
„Никой не ни е питал, когато настаниха бежанци в детския лагер. Казаха, че до миналата Нова година ще ги изведат от селото, но това не стана. Сега сирийски бежанци в Ковачевци няма, има само афганистанци и сомалийци, които не са получили статут на бежанци у нас. Сега отново без знание на местната власт искат да ги вкарат в училището“, недоволства кмета на общината Васил Станимиров.
Още: Издирването на Николай от Конаре няма да спре, увери вътрешният министър
Още: Издирването на изчезналото дете от Конаре: Включи се и хеликоптер
С решение на общинския съвет вече много години всички ученици получават безплатно закуска, без такса е и детската градина, която се помещава в бившето училище в село Лобош. Издръжката им изцяло е поета от бюджета на общината. Затова в Ковачевци смятат, че не могат да поемат и издръжката на чужденци.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Заловиха сексуални стимуланти без документи на "Дунав мост 2“
Още: КПКОНПИ загуби поредно дело - този път срещу бившия директор на Фонда за лечение на деца
През месец в края на месец април тази година казанлъшкото село Розово нашумя, след като местните хора изгониха 17 сирийски бежанци. Активно в изгонването на трите сирийски семейства с 6 непълнолетни деца се включиха кметиците на Казанлък и на Розово, а областният управител дори не беше информиран за създаденото напрежение и за конфликтната ситуация.
Защо се случи това – най-добре нещата обрисуват думите на една от „протестиращите”. „Гледам новините и оставам с впечатлението, че те са по-зле и от нашите цигани”. „България за българите”, „Ще пуснете ли детето си да играе спокойно с тях”, „Има си лагери, да ходят там”, „Кой ще ни гарантира, че няма да има нападения с нож”, „Защо ги изгониха от Румъния” – тези коментари достатъчно добре обрисуват избухналото недоволство. Пред камерата на Нова телевизия протестиращите нападнаха с хули приютилия три семейства сирийци хазяин Димитър Стоянов. Те са законно пребиваващи, имат статут от Агенцията за бежанците.