Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Тежки нарушения в Министерството на културата и занижен контрол: Излезе докладът за схемата с театрите

15 ноември 2024, 17:18 часа • 3631 прочитания

Излязоха резултатите от проверката на Инспектората към Министерски съвет относно схемата с театрите в Разград и Смолян, чрез която бяха източени огромни суми от бюджета за култура.

Още: Полицията в Търговище издирва 59-годишен мъж (СНИМКА)

Още: Правосъдното министерство публикува предложение за промени в Закона за съдебната власт

Системни нарушения и незаконосъобразно разходване на публични средства са само част от изводите в доклада на Главния инспекторат на Министерски съвет във връзка с извършената проверка на длъжностните лица от Министерство на културата, осъществяващи контрол върху дейността на Театрално-музикален и филхармоничен център – Разград и Родопски драматичен театър – Смолян. Проверката беше разпоредена от министър-председателя Димитър Главчев. В доклада си до премиера Главният инспекторат посочва направените изводи и прави препоръки, включително да бъде търсена дисциплинарна отговорност за допуснатите нарушения.

Близо 3,5 млн. лева заплати за 2 месеца

В нарушение на Устройствения правилник на Министерство на културата и на Правилата за прилагане на системата на делегирани бюджети в държавните културни институти, осъществяващи дейности в областта на сценичните изкуства, през 2024 г. не са заложени лимити на разходите за отделните културни институти, което е довело до одобряване на незаконосъобразни разходи за заплати. Проверката на Главния инспекторат установява, че на Театрално-музикален и филхармоничен център – Разград за заплати, възнаграждения и други плащания за персонала през месец август и месец септември са изплатени общо 1 915 267,20 лв. През септември 2024 г. разходите за заплати са се увеличили над 11 пъти, спрямо предходния месец август и са заявени на 5 транша. На Родопски драматичен театър – Смолян за заплати, възнаграждения и други плащания за персонала през месец август и месец септември са изплатени общо 1 533 488,80 лв. През месец август разходите за заплати са се увеличили над 14 пъти, спрямо предходните месеци и са заявени 4 пъти, а през септември 2024 г. заплатите нарастват 16 пъти, спрямо средните разходи за възнаграждения в културния институт и са заявени и одобрени на 3 транша.

Сред нарушенията са констатирани и такива, касаещи изпълнението на служебни задължения от страна на директора на дирекция "Сценични изкуства и художествено образование", вече бившия директор на дирекция "Бюджет и финансово-счетоводни дейности" Диана Арнаудова и бившия началник на отдел "Бюджет" Албена Лалева. Дадени са препоръки за търсене на дисциплинарна отговорност от главния секретар на Министерство на културата и от директора на дирекция "Сценични изкуства и художествено образование".

Още: Иван Гешев загуби делото за 20-те заплати, които искаше от прокуратурата

Още: Нова версия за изчезналото дете със Синдром на Даун: Отвличане с цел сексуално изнудване

Припомняме, че скандалът с театрите в Разград и Смолян разтърси целия културен сектор и от гилдията призоваха да се намерят служителите на Министерството на културата, които са спомогнали за извършването на нарушенията.

Още: Трудоустрояване по български: "Уволнени" заради източването на театрите се оказаха на работа в МРРБ

Какви са установените нарушения

Ето какви са установените нарушения, публикувани в официалния сайт на Министерски съвет"

1. По предложение на директора на дирекция "Сценични изкуства и художествено образование" неоснователно (поради придобито право на пенсия за осигурителен стаж и възраст) е освободен бившият директор на Театрално-музикален и филхармоничен център - Разград), тъй като към 31.05.2024 г. (датата на прекратяване на правоотношението) същият не е отговарял на условията за пенсиониране.

Още: Удължиха ареста на мъж, заловен с 10 кг наркотици в София

Още: Изчезват ли половин милион лева от бюджета за борба с домашното насилие? Активисти алармират

С проявеното действие директорът на дирекция "Сценични изкуства и художествено образование" не е представила необходимата информация, относима към направеното предложение, в резултат на което от министъра на културата е взето неправилно управленско решение за прекратяване на трудовото правоотношение на на длъжност "директор" на Театрално-музикален и филхармоничен център - Разград, поради придобито право на пенсия за осигурителен стаж и възраст.

На 11.06.2024 г. отново по предложение на директора на дирекция "Сценични изкуства и художествено образование" е назначен Левон Манукян.

2. Процедурата за назначаване на директора на дирекция "Бюджет и финансово-счетоводни дейности" в Министерството на културата (подбор при постоянна мобилност) е проведена в нарушение на чл. 81а от Закона за държавния служител, тъй като към датата на стартирането ѝ длъжността не е свободна.

3. В нарушение на чл. 5, ал. 1, т. 2 и чл. 14, ал. 3 от Правилата за прилагане на системата на делегираните бюджети в държавните културни институти, осъществяващи дейности в областта на сценичните изкуства:

- директорите на Театрално-музикален и филхармоничен център - Разград и Родопски драматичен театър - Смолян не са представили в дирекция "Сценични изкуства и художествено образование" всички длъжностни и поименни щатни разписания, касаещи извършените промени в състава и числеността на културните институти;

Още: Фиктивните договори в театъра в Разград са прекратени, но се дължат близо 1,5 млн. лева

- са увеличени разходите за щатна численост на Родопски драматичен театър - Смолян и Театрално-музикален и филхармоничен център - Разград, с което е допуснато превишение на разходите спрямо постъпилите приходи.

4. В нарушение на чл. 20, т. 6 от Устройствения правилник на Министерство на културата и чл. 11 от Правилата за прилагане на системата на делегирани бюджети в държавните културни институти, осъществяващи дейности в областта на сценичните изкуства през 2024 г. от дирекция "Бюджет и финансово-счетоводни дейности" не са заложени лимити на разходите за отделните културни институти, което е довело до одобряване на незаконосъобразни разходи за заплати.

5. При изпълнение на служебните си задължения директорът на дирекция "Сценични изкуства и художествено образование":

  • не е спазила правилата на Кодекса да поведение на служителите в държавната администрация (чл. 2, т. 1 и чл. 5, ал. 3) при изготвянето на предложението до министъра на културата за прекратяване на трудовото правоотношение на директора на Театрално-музикален и филхармоничен център - Разград;
  • не е осъществила ефективен контрол върху дейността на държавните културни институти, в резултат на което голяма част от разписаните в чл. 27, ал. 1 от Устройствения правилник на Министерство на културата функции на дирекцията не са изпълнявани.

Още: Найден Тодоров с 3 варианта за справяне с проблемите в културата

6. На Театрално-музикален и филхармоничен център - Разград за заплати, възнаграждения и други плащания за персонала през месец август и месец септември са изплатени общо 1 915 267,20 лв. През септември 2024 г. разходите за заплати са се увеличили над 11 пъти, спрямо предходния месец август и са заявени на 5 транша. Сумите са потвърдени чрез СЕБРА от директора на дирекция "Бюджет и финансово-счетоводни дейности" и началника на отдел "Бюджет".

7. На Родопски драматичен театър - Смолян за заплати, възнаграждения и други плащания за персонала през месец август и месец септември са изплатени общо 1 533 488,80 лв. През месец август разходите за заплати са се увеличили над 14 пъти, спрямо предходните месеци и са заявени 4 пъти, а през септември 2024 г. заплатите нарастват 16 пъти, спрямо средните разходи за възнаграждения в културния институт и са заявени и одобрени на 3 транша.

Сумите са потвърдени чрез СЕБРА от директора на дирекция "Бюджет и финансово-счетоводни дейности" и началника на отдел "Бюджет".

8. С одобрените от директора на дирекция "Бюджет и финансово-счетоводни дейности" и от началника на отдел "Бюджет" чрез Системата за електронни бюджетни разплащания суми за заплати на Родопски драматичен театър - Смолян и Театрално - музикален и филхармоничен център - Разград през месец август и месец септември 2024 г. е извършено незаконосъобразно разходване на публични средства.

9. Към 30.09.2024 г. изпълнението на бюджета на:

  • Родопски драматичен театър - Смолян е 412% при уточнен план към 30.09.2024 г. в размер 1 518 485 лв., а извършени разходи към същата дата в размер на 6 262 327 лв.;
  • Театрално-музикален и филхармоничен център - Разград е 195% при уточнен план към 30.09.2024 г. в размер 1 758 505 лв., а извършени разходи към същата дата са в размер на 3 425 658 лв.

10. Установено беше, че едва след извършеното потвърждаване на заявените от Родопски драматичен театър - Смолян и Театрално-музикален и филхармоничен център - Разград суми за заплати през месец август и месец септември 2024 г. с писмо от 30.09.2024 г. директорът на дирекция БФСД е информирал министъра на културата за изпълнението на бюджета към 30.09.2024 г. на второстепенните разпоредители.

На първата страница на писмото министърът на културата е положил положителна резолюция "Да" и подпис, а на последната страница е записал "Одобрявам" и подпис. С взетото управленско решение министърът на културата е одобрил извършените разходи за възнаграждения на персонала на двата културни института.

11. При изпълнение на служебните си задължения главният секретар на Министерство на културата:

  • не е спазил правилата на Закона за администрацията и на Кодекса да поведение на служителите в държавната администрация (чл. 2, т. 1 и чл. 5, ал. 3) при изготвянето на предложението до министъра на културата за обявяване на процедура при мобилност по реда на чл. 81а от Закона за държавния служител;
  • в нарушение на чл. 12 от Устройствения правилник на Министерство на културата не е координирал и контролирал дейностите, свързани с осъществяване на бюджетния процес и финансирането на второстепенните разпоредители с бюджет по бюджета на Министерство на културата;
  • в нарушение на чл. 6, ал. 3 от Наредбата за условията и реда за оценяване изпълнението на служителите в държавната администрация в качеството си на оценяващ ръководител, е оценил изпълнението на директора на дирекция "Сценични изкуства и художествено образование" за 2023 г., без същият да има действително отработени най-малко 6 месеца на тази длъжност. Въз основа на така поставената годишна оценка, считано от 01.01.2024 г. на служителят неправомерно е увеличено основното месечно възнаграждение с 20%.

12. Във връзка с констатирани нарушения при извършени проверки от Инспектората по чл. 46 от ЗА и Звеното за вътрешен одит в Министерство на културата по време на проверката на 7 служители от министерството, в т.ч. и на директора на дирекция "Бюджет и финансово-счетоводни дейности" и на началник на отдел "Бюджет" са образувани дисциплинарни производства.

Със заповед № РД 14-1454 от 31.10. 2024 г. на министъра на културата на основание чл. 103, ал. 1, т. 1 от ЗДСл (по взаимно съгласие на страните), считано от 01.11.2024 г. служебното правоотношение с директор на дирекция БФСД е прекратено.

Считано от 04.11.2024 г. началник на отдел "Бюджет" не е служител на Министерство на културата, поради предсрочно прекратената ѝ, по нейно искане, временната мобилност със заповед № РД-02-16-1174 от 01.11.2024 г. на министъра на регионалното развитие и благоустройството.

Още: Чистка в Министерството на културата: Двама служители са отстранени след скандала с театрите

13. През 2024 г. въз основа на одобрена от министъра на културата докладна записка от 23.04.2024 г. от г-жа , директор на дирекция "Международно сътрудничество, европейски програми и регионални дейности" са извършени годишни инвентаризации в Българските културни институти във Виена, Лондон и Рим. В извършените инвентаризации са взели участие директорът на дирекция "Бюджет и финансово-счетоводни дейности", началника на отдел "Бюджет", директора на дирекция "Международно сътрудничество, европейски програми и регионални дейности" и заместник-директор по финансовите въпроси на Народния театър "Иван Вазов" като външен консултант.

В нарушение на т. 1 и т. 2 от раздел II от Вътрешните правила за подготовката и провеждане на инвентаризация на активите и пасивите в Министерство на културата за започване на инвентаризациите в Българските културни институти в чужбина няма издадени заповеди на министъра на културата за определяне съставите на инвентаризационните комисии, обхвата, и срока за извършването им.

14. В нарушение на чл. 1, ал. 1 от Кодекса на труда и чл. 5, т. 2 от Вътрешни правила, регламентиращи процедурата по сключването и контрола по изпълнението на гражданските договори в Министерство на културата е допуснато сключване на граждански договори, съдържащи реквизити на трудов договор (прикрити трудови договори) и за изпълнение на дейности, които са част от функциите на дирекции "Бюджет и финансово-счетоводни дейности" и "Сценични изкуства и художествено образование", разписани в чл. 20 и чл. 27 от Устройствения правилник на Министерството на културата.

Така например, за периода от 29.07.2022 г. до 31.12.2024 г. със заместник-директор по финансовите въпроси на Народния театър "Иван Вазов" има сключени 5 бр. граждански договори за изпълнение на дейности, които са част от функциите на дирекции "Бюджет и финансово-счетоводни дейности" и съдържащи реквизити на трудов договор.

15. В нарушение на чл. 16 от Правилата за мониторинг и оценка на дейността на държавните културни институти в областта на сценичните изкуства в дирекция "Сценични изкуства и художествено образование" не се водят и поддържат досиета за всеки отделен сценичен институт.

16. В изпълнение на функциите по Закона за вътрешния одит в публичния сектор, Звеното за вътрешен одит в Министерство на културата още през месец октомври 2023 г. е докладвало на министъра на културата за съществуващи проблеми в дейността на държавните културни институти, свързани с бюджетната и финансова дисциплина. Непредприемането на действия от страна на отговорните дирекции "Бюджет и финансово-счетоводни дейности" и "Сценични изкуства и художествено образование" в министерството за отстраняването и недопускането им е довело до незаконосъобразно разходване на публични средства и през 2024 г.

17. През проверявания период контрола на дейността на културните институти, обект на проверката, е осъществяван формално, като е сведен единствено до получаване на спорадична и частична информация и отчети, чието съдържание никой в Министерството на културата не анализира. Липсата на ефективен механизъм за отчетност и контрол е индикатор за допускане на системни нарушения в дейността на администрацията.

18. За допуснатите нарушения на служебните задължение са дадени препоръки за търсене на дисциплинарна отговорност от главния секретар на Министерство на културата и от директора на дирекция „Сценични изкуства и вено образование".

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Яна Баярова
Яна Баярова Отговорен редактор
Новините днес