Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Съдийката, навлякла си гнева на мотористите ни, е рекордьор по забавени дела

11 август 2016, 08:40 часа • 1189 прочитания

Съдия Недялка Николова, която пусна под домашен арест турския гражданин Фарук Бекташ, след като той прегази мъж и жена, тръгнали на мотори на пътешествие към Австрия, е рекордьор по забавяне на мотиви към дела в Софийския окръжен съд (СОС). Това твърди в. "24 часа", позовавайки се на статистика от Инспектората на ВСС.

Съдийката е забавила мотивите си за присъди по общо 41 дела, сочи ревизията на ИВСС, която обхваща времето от 1 януари 2013 г. до 30 юни 2015 г. и проследява дали съдиите изготвят в срок мотивите към присъдите си, какви са причините за върнатите на прокуратурата дела и защо има спрени процеси.

Проверката е установила забавяне по общо 97 дела за 2 години. Николова е бавила мотивите си между 12 дни и 2 месеца и 29 дни. По закон те трябва да бъдат готови не по-късно от 30 дни след съдебния акт, но при условие че делата са сложни. Според закона нормалният срок за писане на мотиви е 15 дни. В съдилищата у нас обаче има случаи на дела, забавени с 2 - 3 години.

През 2013 г. Недялка Николова е имала за разглеждане 82 дела. 66 постъпили през годината, а 16 били от 2012 г. 114 дела попаднали при съдийката през 2014 г. 100 от тях били новообразувани, а 14 - стари. Натовареността на Николова е малко под най-високата за СОС, показва проверката на инспектората.

Интересен факт е, че Николова е докладчик по делото, което съдия Мирослава Тодорова заведе срещу бившия вицепремиер Цветан Цветанов за клевета. Делото и досега е висящо - заради депутатския имунитет на Цветанов. Тодорова обвини Цветанов в клевета, тъй като, докато беше вътрешен министър, Цветанов си беше позволил да обвини в две медийни изяви Тодорова във връзки с мафията – защото забавяла мотивите си по поредната осъдителна присъда на Васил Маникатов, по-известен като приятел на Братя Галеви и наркоразпространител.

Припомняме, че тежката катастрофа стана на 24 юли. Двамата мотористи, тръгнали на мотор за Австрия, за да видят внука си, бяха пометени от Бекташ, движил се със 120 километра в час при разрешени 60. След това турският шофьор получи мярка „домашен арест” и се укри от закона. Властите го обявиха за общодържавно издирване и поискаха съдействие от турските си колеги.

Тежката катастрофа и решението на съдийката Недялка Николова обаче предизвика гнева на българските мотористи, които подеха протести и обещаха, че акциите им няма да спрат. Те настояват за промяна в законодателството, която да гарантира, че виновните за смърт на пътя ще получават адекватно наказания и няма да се допуска укриването от закона на виновниците.

Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес