В Италия се води разследване за задържани в Милано вагони с отпадъци, за които в някои медии се твърди, че са предназначени за България. Има изрична забрана на прокурора, водещ разследването в Италия, за подаване на повече информация. На този етап италианските власти не могат да кажат кой е крайният получател на отпадъците. Това е информацията, получена по официалния канал за международно полицейско сътрудничество, оставаме в постоянен контакт с колегите за оказване на съдействие при необходимост, съобщи на брифинг министър Младен Маринов.
До момента в Министерството на околната среда и водите не е постъпвало искане за съдействие от италианските власти, не е искана нотификация за внос на такъв отпадък, допълни министър Нено Димов. Той припомни, че от лятото са проведени срещи с МВР и Агенция „Митници“с цел засилване на контрола при вноса на отпадъци.
Припомняме, че вчера в.”Corriere della Serra” писа, че карабинерите от Милано са спрели незаконен товар от 815 тона боклуци за България. Според вестника става въпрос за 582 бали отпадъци, натоварени в 17 вагона. Търговската им стойност на пазара била за 130 000 евро. Влаковият конвой бил засечен на гарата на Леко, до Милано, където потеглял за България. Във вагоните били натъпкани преди всичко отпадъци от вече третирани пластмасови изделия.
Сред балите вече нямало нищо за третиране, според разследващите. В пакетираните бали били открити материали от пластмаса, гума, тъкани, тетрапак, смесени боклуци и др. На практика ставало въпрос за крайните продукти от дейността по третирането на пластмасата, а не, както било посочено в документите, съпровождащи товара, за пластмасови отпадъци, които тепърва трябва да бъдат обработени.
Разследването е започнало след сигнал от Митническата агенция на Леко, което довело до проверка на вагоните, готови за отпътуване. След откритото разминаваме в документацията била издадена заповед за запор на товара. Според карабинерите от екологичното звено под ръководството на подполковник Масимилиано Корсано целта на подобна "пратка" е да се заобиколят нормите и да се претопят нелегално отпадъците в България. По първоначални данни на разследващите това са отпадъци от фирми от Централна и Северна Италия. Според следователите, най-вероятно става въпрос за изпращане в чужбина от нелегални организации на пратки за незаконно третиране на отпадъци. Подозренията на италианските власти са, че веднъж, щом пристигнат в България, отпадъците е трябвало да бъдат изоставени или погребани в депа, без да се спазват екологичните норми на страната.