Административният съд в София потвърди наложена от РИОСВ – София еднократна санкция на „Топлофикация София“ ЕАД. Става въпрос глоба за ТЕЦ „София – Изток“ в размер на 161 625,07 лв. Причината е наднормено съдържание на азотни оксиди и въглероден оксид в емисиите от вредни вещества, изпускани в атмосферния въздух.
Още: Заради мъгла: Три катастрофи в Благоевградско
Още: Тежка катастрофа край Костинброд, има загинал
Прави впечатление, че нарушението е констатирано след извършена оценка на представен и утвърден Годишен доклад за 2021 г. Били са направаени собствени непрекъснати измервания на емисиите на вредни вещества, изпускани в атмосферния въздух от „Комин № 1 - Енергийни котли № 1, 2, 3 и 4“ и приложенията, като неразделна част от него.
ОЩЕ: Държавата се готви да изкупи 1.6 млрд. лв. дълг на "Топлофикация - София"
Наша проверка не успя да намери документите по делото, за да се види точно за какво замърсяване на въздуха става въпрос и дали в него се споменава нещо за горене на боклуци от страна на ТЕЦ-а - вероятно те още не са качени онлайн.
Още: 9-годишно дете е починало на занималнята си в училище във Велико Търново
Още: Тежка катастрофа с трима загинали край Силистра
Как ни вреди обгазяването
Азотният двуокис е газ, който прониква освен в дихателните пътища и в кръвоносната система, а това води до промени в кръвонсните съдове. Така се увеличава вероятността за сърдечно-съдови инциденти и всички други съдови заболявания.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Съдът на ЕС: Електронни фишове и глоби за тол такси в България масово падат, може и за винетките
Още: Агенция "Митници" с удар: Над 40 хил. дози лекарства и добавки са иззети при международна операция
Азотният диоксид е причина още за белодробна болест, астма и бронхит.
Въглеродният оксид е отровен газ, който няма мирис и вкус. Вдишвайки го, може да ни стане лошо и може да убие, ако сме изложени на високи нива.
ОЩЕ: След обгазяването на София: Терзиев смени шефа на общинското предприятие за третиране на отпадъци
Още: Преди окончателното произнасяне на съда: Георги Семерджиев иска по-малка присъда
Още: Без дори да разберат: Чужденци, купили имоти у нас, станаха жертва на измамна схема
След вдишване на въглероден окис, той влиза в кръвта ни и се смесва с хемоглобина (частта от червените кръвни клетки, която пренася кислород около тялото ви), за да образува карбоксихемоглобин. Когато това се случи, кръвта вече не е в състояние да пренася кислород и тази липса на кислород кара клетките и тъканите на тялото да отказват, а това води до фатален край.