Окръжният съд в Париж е оправдал журналистите и продуцентите от френската телевизия М6 и главния редактор на "Биволъ" Атанас Чобанов по обвиненията в клевета и злепоставяне на бившия министър на инвестиционното планиране Иван Данов. Съдът отхвърлил всички претенции на Данов и потвърдил, че данните за неправомерно получени 15 000 евро помощи за безработица от бившия български министър са верни, твърди в свой материал сайтът за разследваща журналистика. След решението на Окръжния съд в Париж Иван Данов има възможност да обжалва в десетдневен срок.
Още: Множество сигнали за бомби в училища в страната
Още: Груби нарушения предхождали влаковата катастрофа: Страшен разказ за случилото се край Локорско
Припомняме, че бившият министър беше проверяван във Франция заради факта, че в периода 2004 – 2005 година е вземал помощи за безработен, докато в България е бил преподавател в УАСГ. Сигналът срещу Данов беше предаден от "Биволъ", като той беше предаден на Френската служба по заетостта.
Сега срещу претенциите на Данов е пледирала и прокуратурата във Франция, съобщава българското издание. Според информацията тя е поискала на първо време освобождаване от отговорност на главния редактор на сайта Атанас Чобанов. В репортажа на М6 той казва, че е потърсил коментар за случая от Агенцията по безработица, като е внесъл писмени въпроси на място. Според прокурора това твърдение въобще не представлява клевета. Съдът стигна до същия извод, допълва "Биволь".
Изданието информира още, че съдът е приел, че свързването на името на Иван Данов с измама е обосновано и е освободил журналистите от отговорност.
Още: Съдът отхвърли иск на "Сиела Норма" за 43 млн. лв. срещу ЦИК
Още: Катастрофа с автомобил на НСО в София
"Видно от документите и това свидетелство, изглежда, че Иван Данов е получил недължими облаги по смисъла на френския регламент на застраховката срещу безработица във Франция, като сумата възлиза на много хиляди евро от 2004 до 2005 г.", се казва в решението.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Министърът на правосъдието свиква извънредно Пленума на ВСС - решава се съдбата на Сарафов
Още: Повдигнаха обвинение на задържания шеф в СДВР, осигурявал фиктивни адреси на бежанци
Освен това съдът се мотивира с юриспруденцията на Върховния касационен съд на Франция, според която неспазването на декларацията при първоначалното искане за помощи за безработица, а именно ангажиментът да бъде предупредена Агенцията по безработица при всяка промяна на ситуацията, представлява измама по смисъла на Кодекса на труда. "Измама има и когато липсва предупреждение за завръщане на получаващия помощите в родната му страна", категоричен е съдът. "Точно това е направил Данов, след като започва да получава помощите", отбелязва "Биволъ", като допълва, че той самият направи публични изявления, че не знаел, че френските служби му плащат, след като се върнал в България.
"Биволь" отбелязва в своя материал и сериозни съмнения за политически чадър. Изданието преразказва казаното в съдебната зала, където е станало ясно, че френската телевизия е поискала становище от директорката на отдела за борба с измамите в Агенцията по безработица Режан Биоле за случая с Данов, но тя е отказала да говори заради страх от политически натиск.
Още: Руси Алексиев е новият председател на Софийския градски съд, реши ВСС
Още: Пресякоха канал за трафик на мигранти
"В записа от предаването, който беше прожектиран в съдебната зала, се вижда, че тя настоява да се спре камерата след като получава въпроса за Данов и сочи с пръст нагоре. Съдът се поинтересува дали Биоле е споделила нещо по въпроса на изключен микрофон. Журналистът Реми Венсан каза, че при спряна камера Биоле е споделила как няколко пъти е пробвала да образува проверка по данните за източване на средства от Данов, но е била възпирана от шефовете си", отбелязва "Биволъ", припомняйки, че по това време на власт във Франция са социалистите, а България има правителство с мандата на БСП, чийто шеф Сергей Станишев е и шеф на Партията на европейските социалисти (ПЕС).