Окръжният съд в Добрич не се съобрази с искането на прокуратурата за задържане на 29-годишния Желяз Андреев за 60 дни и постанови той да излезе от ареста, с мярка "подписка".
Още: Кола блъсна дете, докато се подготвя за състезание по колоездене в Бургаско
Още: Полицаи са ранени в катастрофа: Автомобил отне предимството на патрулка (СНИМКА)
Засега не е ясно дали прокуратурата ще обжалва.
Андреев беше задържан от полицията на 7 април по искане за екстрадиране от САЩ - заради разследване във Флорида срещу 11 души. Той е обвинен в участие в заговор за нарушаване на наложени от САЩ санкции срещу търговия с определени стоки за Сирия и за измама към Съединените американски щати, докато е бил служител в отдел "Продажби" в българския офис на американската фирма AW Tronics, чиито собственици - двама араби, са вече екстрадирани и с присъди от по две години. Андреев е търсел клиенти за продажба на авиационни части, като един от клиентите му е била сирийската авиокомпания Syrian Air.
В съдебната зала Желяз Андреев заяви, че, като служител в отдел "Продажби" на AW Tronics, той е изпълнявал задълженията си според трудовата си характеристика и никога не е предполагал, че те са в нарушение на американските закони. Той категорично отрече да е изготвял или фалшифицирал документи и подчерта, че никога не е посещавал Съединените щати, не е кандидатствал дори за виза.
Още: Първо хакват профила ви, после забогатяват: Младежи измислиха нова интернет измама
Още: ГДБОП попречи на продажбата на уникални църковни ръкописи и монети (СНИМКИ)
На свидетелската скамейка в негова защита се яви приятелката му Милена Здравкова, с която са били колеги във въпросната фирма. Тя подкрепи думите му, че като работници на най-ниското йерархично ниво, те са изпълнявали нарежданията на своите преки ръководители. Защитата на Желяз Андреев поиска от съда да го освободи от ареста, тъй като няма риск от укриването на подсъдимия и по този начин да не се съобрази с искането на прокуратурата за задържането му под стража за срок до 60 дни.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Демерджиев към Пеевски: Не ме познаваш достатъчно
Още: Прокуратурата погна бивш вътрешен министър, критик на Пеевски
В защита на Андреев вече има организирани протести - за утре, 12 април, в Добрич и София, пред съдебните палати в двата града. Искането на близките на Желяз е да бъде преразгледана спогодбата за екстрадиция със САЩ. В негова защита вече има и онлайн петиция.