Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

МВР или частна охрана: Кой да пази малките населени места?

14 март 2018, 09:25 часа
Реклама

Държавата има достатъчно инструменти, така че частните охранители по малките населени места да не превишават правата си.

Така директорът на "Национална полиция" Христо Терзийски коментира в ефира на Нова телевизия опасенията на президента и главния прокурор от новия закон, който регламентира частната охрана. Припомняме, че според Румен Радев и Сотир Цацаров с тези правила се дават повече възможности на кметове-феодали. В същото време за сигурността на обществото трябвало да се грижи МВР.

Главен комисар Терзийски коментира, че и досега общините са можели да назначават частни охранители. Новият закон допълнително обръщал внимание на детайлите.

„Правомощията, които се дават на местното самоуправление и на кметовете по този закон и в момента съществуват. Те могат да изградят звена за самоохрана или да сключват договори с частни охранителни фирми за опазването на имуществото на общината. В момента просто по-детайлно се регламентират отделните видове охранителна дейност”, поясни Терзийски.

Ресурсите, които са в ръцете на държавата и в частната дейност, са различни. В частната охранителна дейност са включени над 200 000 служители, а 1800 фирми имат лицензи за охрана. Отделно съществуват и 800 звена за самоохрана. Всичко това може да се включи в ограничаването на посегателствата върху населението”, заяви още той.

Терзийския допълни, че полицията е с ограничен ресурс, въпреки че през изминалата година са назначени повече от 1200 души именно в слабонаселените места у нас. Увеличен е и щатът на жандармерията с 300 души.

Важно уточнение е, че новият закон всъщност дава право на частна охрана да охранява урбанизирани територии, а не просто общински обекти.

Румен Скрински
Румен Скрински Отговорен редактор
Новините днес