Конституционният съд отмени решение на ГЕРБ, ДПС, БСП, ИТН и "Възраждане" за 1 млрд. лв.

08 април 2025, 14:53 часа • 10521 | прочитания

Днес, 8 април, Конституционният съд се произнесе с решение по дело №13/2024 г., с което обяви за противоконституционно решение на Народното събрание. Става въпрос за предприемането на действия във връзка с наличие на ликвидни проблеми и невъзможност Фонд „Сигурност на електроенергийната система“ да изпълнява законовите си задължения, прието от парламента на 21 март миналата година и обнародвано в Държавен вестник пет дни след това.

Още: Кой на кого оправя бакиите? Управляващите се скараха за дефицита в енергетиката

Решение за 1 млрд. лв. за покриване на дефицита

Това е решение, което беше възложено на тогавашния министър на финансите Асен Василев - да покрие оперативния дефицит от 1 милиард лева във Фонд „Сигурност на електроенергийната система“ до 31 март 2024 г. "За" гласуваха ГЕРБ-СДС, ДПС (тогава все още единно), „Възраждане”, БСП и ИТН, а мотивът беше стабилизиране на електроенергийната система. "За" предложението гласуваха 156 депутати, против" - 50, а трима се въздържаха.

ПП-ДБ бяха против. „Защо не излизат сметките на фонда? Защо искате тези пари да се дават на мините на Ковачки, а не с тях да се строят пътища и детски градини?“, попита Искрен Митев от коалицията по време на дебата в парламента.

Още: Удар по Асен Василев: ГЕРБ, ДПС и опозицията задължиха БЕХ да не разпределя дивидент

Правителството на Николай Денков тогава обяви, че с решението си Народното събрание е нарушило разделението на властите и принципа на правовата държава, защото на практика е пренаписало бюджета за 2024 г.

Според вносителите (начело с Делян Добрев) така щяло да се избегне увеличаване на цената на тока за бита и бизнеса и да се преодолее блокирането на разплащания между участниците в енергийния сектор. Защо това е много спорно, научете: Делян Добрев бие тревога за по-скъп ток: Кръчмарска сметка или опасност?

Снимка: БГНЕС

В мотивите към проекта от ГЕРБ тогава обясняваха, че през последните 3 години държавната енергетика се използва за покриване на дефицити в различни сектори. "От втората половина на 2021 г. от енергийния сектор са били иззети 5.4 млрд. лв., които са използвани за балансиране на държавния бюджет", твърдяха вносителите. Крайният резултат, по думите им, е формирането на споменатия дефицит във ФСЕС.

Депутатите разписаха, че с тези средства - 1 млрд. лева - ще бъдат покрити два вида разходи за ценовия период 1 юли 2023 до 30 юни 2024 г. Става въпрос за разходите, извършени от енергийно предприятие в качеството му на обществен доставчик за изкупуване на електрическа енергия по дългосрочни договори и по преференциални цени, както и тези, произтичащи от задължението му за изкупуване на електрическа енергия в качеството му на търговец на електрическа енергия, включително за предходния регулаторен период. В това число влизат и разходите за предоставяне на премия на производител с обект с обща инсталирана мощност 500 kW и над 500 kW по Закона за енергията от възобновяеми източници.

Още: Предложеният от ГЕРБ конституционен съдия ще гледа делото, с което ВАС опитва да спаси Сарафов

Особено мнение

Решението на Конституционния съд днес, което обявява приетото от Народното събрание за противоречащо на основния закон, е прието с 11 гласа. Съдия Соня Янкулова го е подписала с особено мнение по отношение на допустимостта. Все още не са публикувани мотивите на КС.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Димитър Радев
Димитър Радев Отговорен редактор
Новините днес