Необозначени полицейски автомобили ще бъдат пуснати по пътищата, за да контролират агресивните шофьори, които нарушават Закона за движение по пътищата. Това заяви министърът на вътрешните работи Даниел Митов на брифинг в Добрич днес, 14 април. Той даде повече подробности във връзка с идеята, която сподели преди правителственото заседание на 5 февруари. Тогава от думите му се разбра за нов подход, който се обмисля от кабинета: "Планираме след законодателни промени да се въведе контрол чрез необозначени служебни автомобили, управлявани от служители на МВР - да могат да спират МПС и ТИР-ове на пътя за проверки".
Още: Цивилни коли с полицаи вътре ще спират за масови проверки: Идея на МС за повече приходи в бюджета
Изказването му беше направено в контекста на опита да се затегне контролът на пътищата чрез прилагане на поредица от мерки и проверки, с които да се постигне и повишена събираемост на такси и от глоби. След трагедията с 12-годишната Сияна, която загина на пътя край село Телиш в Плевенско, подобни мерки изглеждат още по-наложителни.
Още: Даниел Митов защити действията на МВР в сараите, действали адекватно
Цивилните засичат нарушения, Пътна полиция наказва
Към момента законът не позволява цивилни коли да спират шофьори на пътя. В парламента обаче има внесен законопроект, който да позволи промяна, за да бъде разрешено.
Снимка: БГНЕС
Според МВР цивилните само ще засичат нарушения и ще уведомяват обозначени автомобили на Пътна полиция - тогава те ще се включват и ще извършват проверките, последвани от евентуални наказания.
Още: МВР скандалът с чадъра над контрабандисти: Висш началник е аут засега
Глобите да се събират на място
По думи на Митов, полицията трябва да може да събира глобите директно след като спре даден автомобил в нарушение. "Трябва да стане с ПОС терминали", каза той, цитиран от в. "Сега". "Ако няма възможност шофьорът да заплати глобата, трябва да се измисли система за извеждане на автомобила от движение до момента, в който тя се плати. Така някои хора ще се научат да си носят карти”, коментира министърът на вътрешните работи.
Още: Полицаи разпореждат на свидетел да напише лъжливи сведения: Пореден пирон в ковчега на МВР (ВИДЕО)
Колчета по опасните участъци
Друга идея на ръководителя на МВР е да се монтират колчета по идентифицираните опасни участъци. В тези зони служителите на МВР трябва да правят описи и да подават непрекъснато предписания към другите институции.
"Полицията е наясно къде са опасните участъци, къде се случват най-често пътнотранспортните произшествия, особено с ранени и жертви. Тези предписания са дадени на Министерството на регионалното развитие и благоустройството и на АПИ. Тяхната интерактивна карта не ми е позната, но бих препоръчал да работят по нашата. Те може би си отчитат по други параметри, когато става въпрос за качеството на самия път", добави Митов. Затова, по думите му, е нужно да се свържат камерите на тол системата и на общинските наблюдателни системи със системата на МВР.
Снимка: БГНЕС
Припомняме, че след трагедията със Сияна на пътя, за чиято настилка са подавани сигнали в миналото, нямаше сериозни последствия за ръководителите на Агенция "Пътна инфраструктура". Бяха отстранени обаче началниците на пътното управление в Плевен: След сигнали, десетки катастрофи и смърт на 12-годишно момиче: Отстранени са шефове в пътното управление.
"Голямата тема е качеството на пътната настилка и пътищата. Последните четири години нищо не се направи. Една автомагистрала “Хемус”, която за Добричка област е важна, щеше да е готова или щеше да остане на някакъв последен етап”, смята вътрешният министър.
Доколко Митов има право, преценете сами: 50 години и източени 50 млн. лв: На колко процента е завършена АМ "Хемус"?