Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Кметът на "Лозенец" сезира главния прокурор за строителството на "Златен век"

16 юни 2021, 11:13 часа • 3188 прочитания

Кметът на столичния район „Лозенец“ Константин Павлов сезира главния прокурор заради продължаващото строителство на небостъргача „Златен век“.

Още: Заради мъгла: Три катастрофи в Благоевградско

Още: Тежка катастрофа край Костинброд, има загинал

„Знаете позицията ми за законността на разрешението за строеж още от предизборната кампания. Сезирам прокуратурата за двете заповеди на главния архитект на София, които според мен са невалидни, тъй като се отнасят до несъществуващ акт. Надявам се и накрая да получим мнение по същество, а не между другото, за валидността на разрешението за строеж“, заяви Павлов.

Строителството на „Златен век“ беше подновено, след като ВАС през май окончателно отмени заповедта началника на ДНСК за спирането му.

Павлов смята, че самото разрешително за строеж, издадено от главния архитект на София, е нищожно. Затова той отстоява позицията, че строителството е незаконно.

Още: 9-годишно дете е починало на занималнята си в училище във Велико Търново

Още: Тежка катастрофа с трима загинали край Силистра

“Извън моите компетенции като кмет на район е оспорването на актовете на главния архитект на Столична община. Ръководената от Вас прокуратура може да упражни правото си на протест по чл. 215, ал.1 от ЗУТ и да поиска прогласяването на нищожността на Заповед №РА51-74 от 2 май 2018 г. и Заповед №РА51-154 от 6 август 2018 г. на главния архитект на Столична община“, се казва в искането на Павлов до Иван Гешев.

С двете заповеди главният архитект на София Здравко Здравков е допълнил разрешението за строеж, което е издадено през 2007 г.

Още от предизборната си кампания Константин Павлов настоява, че ДНСК няма отношение към законността на строителството, а към самото изпълнение. Основният проблем според него е, че сградата на практика няма разрешително за строеж.

Той смята, че след влизане в сила на Общия устройствен план на Столичната община през 2007 г. и загубата на правно действие на разрешението за строеж са налице всички законови предпоставки за изменение на действащия подробен устройствен план за установяване максимална допустима височина на застрояване от 26 метра (или максимум осем етажа).

Още: Преди окончателното произнасяне на съда: Георги Семерджиев иска по-малка присъда

Още: Без дори да разберат: Чужденци, купили имоти у нас, станаха жертва на измамна схема

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Спасиана Кирилова
Спасиана Кирилова Отговорен редактор
Новините днес