Основната отговорност за случилото се в завод "Миджур" е на работодателя. Той е пренебрегренал препоръките на КОС и Инспекцията по труда. Това заяви служебният министър на труда и социалната политика Йордан Христосков в ефира на bTV.
Още: Петима от погрома на "Възраждане" с обвинения от прокуратурата. Ето за кои деяния
Още: Полицайка, ранена на протеста в събота: Паднах и ме беше страх да не ме стъпче тълпата
Въпреки многото предписания собствениците на злополучната фабрика, разчитали, че тя ще може да продължи работа. Същевременно многото предписани били отменяни.
Христосков допълни, че спирането на работа на даден завод е крайна мярка, а отнемането на лиценза се прави от Министерството на вътрешните работи. Още веднъж беше повторено, че Инспекцията по труда си е свършила работата.
Текучеството е било много голямо в Миджур. Това е една от хипотезеите за инцидента, обясни още служебният социален министър. Той допълни, че работниците са били притискани заради високите норми да работят бързо.
Още: Евродепутатите - социалисти категорично отхвърлят вандализма пред Дома на Европа в София
До края на седмицата се очаква правителството да отпусне по 10 хил. лв. на роднините на пострадалите. Те също така ще получат и по 325 лв. еднократна помощ. Онези пък, които отговарят на условията, ще получат наследсветена пенсия.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Прокуратурата събира видеозаписи от протеста на "Възраждане"
Още: МВР със записи започва да дири вандалите от протеста на "Възраждане" срещу еврото
Още: МВР министърът за задържаните и мерките след погрома на "Възраждане" пред сградата на ЕК