Ако имате наложена глоба като административно наказание и не я платите две години, без поради някаква причина срокът за плащане да е прекъсван - например от отговорен орган, то давността за плащане е изтекла. Такова тълкувателно решение взе Върховния административен съд (ВАС).
Още: 4-годишно дете е втората жертва на пожара в блок в Стара Загора
Още: Пожар в центъра на София: Изгоря заведение близо до хотел "Хилтън" (ВИДЕО)
Решението е взето е от Общо събрание на съдиите от I и II колегии на ВАС в съдебно заседание. С него се слага край на противоречивата съдебна практика, според която едни съдебни състави приемат, че давността за изпълнение на глобата е 2-годишна, а други прилагат 5-годишна давност, пише в. "Монитор".
Глобата като вид административно наказание предполага срочност на изпълнението, за да се реализира своевременно административно-наказателната отговорност и да има превантивен ефект. Именно това предполага и по-кратките давностни срокове за изпълнението на административното наказание. Да се приеме, че в полза на фиска трябва да се прилагат удължени срокове за изпълнение на публичните задължения, би било предпоставка за възникване на административен произвол. Това са част от множеството аргументи на съдиите, изтъкнати в тълкувателното решение.
Тълкувателното дело бе образувано по искане на председателя на Върховния административен съд Георги Колев до Общото събрание на колегиите на ВАС с въпроса: „Кой давностен срок се прилага при изпълнение на административното наказание "глоба" след прекъсване на давността в хипотезата на чл. 82, ал. 2 ЗАНН (Закон за административните нарушения и наказания) – този по чл. 171 ДОПК или този по чл. 82, ал. 1, б. "а" ЗАНН?".
Още: 5 години затвор за нападателите на журналиста Слави Ангелов
Още: Обвинения за двама мъже, пребили с лопата трети в София
В становищата на Министъра на правосъдието, Висшия адвокатски съвет и Юридическия факултет на Великотърновския университет се сочи, че давностният срок за изпълнение на административното наказание "глоба", който започва да тече след прекъсване на давността, е двегодишен. Мнения в тази насока са постъпили и от Административен съд Смолян, Административен съд Перник, Административен съд Добрич и Инспектората към Висшия съдебен съвет. И според зам.-главния главния прокурор при ВАП, при изпълнение на административното наказание глоба след прекъсване на давността, се прилага двегодишен срок който е “прекратителен, краен срок и с изтичането му се преклудира всяка възможност да бъде изпълнено административното наказание глоба“.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Като във филмите за Джеймс Бонд: Българите в Лондон шпионирали за Русия със свръхмодерни джаджи
Още: Отново протест заради катастрофата с коне, при която загина момиче