Не се очаква хибридните атаки, изразяващи се в бомбени заплахи до училищата в цялата страна, да спрат веднага, смятат експертите. И това е така, защото се определят от много паралелни процеси в няколко държави. Важно е също така, че тези атаки винаги са колективни, но оставят следи след себе си. Експертите споделят основната теза на МВР, че този кибертормоз не се извършва от един човек.
Още: Издирването на изчезналото дете от Конаре: Включи се и хеликоптер
Още: Заловиха сексуални стимуланти без документи на "Дунав мост 2“
„Ето вижте, в съседна държава казват двама македонски граждани са свързани с тези действия. Следейки профила на Телеграм въпросната група – те са доста активни от 26 март – всеки ден по няколко поста, навежда на мисълта че зад това нещо не стои един човек, стоят няколко души“, коментира Любомир Тулев, експерт по киберсигурност пред БТВ. Опитът в Северна Македония обаче показва, че атаките там са продължили една година и спират, когато службите започват да правят медийни затъмнения.
Нова серия бомбени заплахи в 37 училища в София и Бургас
Според експертите атаките обхващат Балканския полуостров когато са налице в един и същи момент паралелни процеси - например войната в Украйна и избори. „Сякаш ми звучи повече за профил на украино-руска дълга връзка на Балканския полуостров. Обърнете внимание, че дори в Телерам канал още първите дни заплахите бяха не само към България, а Гърция, Македония, Русия и България“, допълни Тулев.
Още: КПКОНПИ загуби поредно дело - този път срещу бившия директор на Фонда за лечение на деца
Още: Фалшив сигнал за бомба вдигна на крак централата на БСП
На върха на пирамидата специалистите свързват този кибертормоз с атаките срещу сайтовете на МС и президентството. Те определят атаката като сериозна. Експертите смятат, че стъпките за справяне със ситуацията са две – да се осигурят уебсайтовете и да се използва от кооперативна служебна поща, а втората – държавна стратегия за противодействие на кибератаките.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Работник загина при тежък инцидент в „Мини Марица-Изток“
Още: Пети ден продължава търсенето на детето със Синдром на Даун
Заплахи за "масово рязане на глави" и бомби в училища в Добрич
Според изчисления, в момента бомбените заплахи у нас не са достигнали своя пик. Статистиката за подадените сигнали сочи, че през цялата 2022 г. на тел. 112 са получени общо 73 сигнала за различни заплахи, в това число и за поставени бомби. От полунощ на 27 март тази година до 11:30 ч. днес на спешния телефон са получени общо 109 сигнала.