"Маневрата на шофьора на автобуса е могла да предизвика завъртането, а не леката кола." Това заяви бившият началник на КАТ Алекси Стратиев. Той беше категоричен, че мантинелите трябва да бъдат задължителни. Според него е абсурдно все още да има случаи, в които кола се нанизва на мантинела.
Още: Българин загина при катастрофа в Италия
Още: 19-годишен е в критично състояние, клон падна и проби колата му на Витоша
По думите му друг проблем е липсата на специалисти в АПИ и в Пътна полиция.
"Хората грешат, но пътната инфраструктура трябва да гарантира пътната безопасност", допълни още той в интервю за БНТ. Стратиев даде пример със Сърбия, където опасните участъци са обезопасени с 3-4 реда мантинели.
Според председателя на Асоциацията на преподавателите по авто-мото подготовка Йонко Иванов автобусните шофьори трябва да имат очи и на гърба, както и да бъдат инструктирани по съвсем друг начин.
Още: 11 ден без следа: Как продължава издирването на 13-годишното момче със Синдром на Даун
Още: Тежка катастрофа край Варна с 3 коли - има жертва и ранени
"Има 10 версии и никой не иска да ни каже какви са те. Ще се прехвърли вината на жената, макар че тя има вина. Реакцията на шофьора на автобуса от стреса и уплаха е допринесъл за катастрофата. Никой не иска да каже колко метра се е влачил автобуса. Преди 6 месеца премиера се ядоса и каза проверете мантинелите и какво стана? Излязоха някакви хора и казаха, че всичко е наред, но има шест ковчега. Защо експертизата ще се прави два месеца? Тази игра тука има-тука няма не трябва да съществува", допълни още Иванов за БНТ.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Нападнаха екип на Спешна помощ в село Камено край Бургас
Още: На Коледа: Млада жена загина при катастрофа в Стара Загора
Той обърна внимание на факта, че шофьорът е излязъл от автобуса, докато двигателят е работел: "Представяте ли си какво можеше да стане? Първото нещо е да изключи двигателя, а после да се обезопаси пътя. Има една некомпетентност по начина, по който се прави инструктажа на тези хора, какво трябва да се направи в такива случаи. Ако две камери по-малко бяха купени, знаете ли колко мантинели можеше да бъдат закупени?"
"Ситуацията излиза извън контрол. Държавата я няма в този сектор, тя липсва. Въпросът е да има превенция и контрол. Изпълнителната власт трябва да използва всички методи за контрол." Това заяви бившият депутат и бивш председател на парламентарната комисия по транспорта Настимир Ананиев пред bTV.
По думите му човешкият фактор винаги ще го има, въпросът е направено ли е всичко за безопасността. Ананиев каза, че на мястото на катастрофата край Вакарел не е имало нужда от мантинела, но алармира, че е необходимо да се въведе стандарта за еластични мантинели, които поемат кинетичния удар, като го намаляват и смекчават.
Още: Военните отново помагат в издирването на Ники от Конаре
Още: Пътните полицаи провериха над 10 хиляди превозни средства преди Бъдни вечер
Според него е необходимо засилването на информационните кампании, свързани с пътната безопасност, тъй като това е модел за превенция. Той напомни, че като общество също трябва да влияем на хората около нас. Ананиев уточни, че за много от мерките, които може да бъдат предприети във връзка с контрола и превенцията не са необходими промени в Закона.
Заместник-министърът на транспорта Ангел Попов предположи, че не се прави достатъчно в обучението и технически прегледи. Той съобщи за БНТ, че на 15 април вечерта е катастрофирал автобус с деца. За щастие няма загинали и тежко ранени. Инцидентът е станал след 21 часа и са съставени два акта.