Софийската градска прокуратура възложи на Държавна агенция "Национална сигурност" (ДАНС) проверка на публикация в "Биволъ", във връзка с която двама журналисти - български и румънски, престояха близо час с белезници и дадоха обяснения в полицията.
Още: Бомбените заплахи към български училища са изпратени от руска платформа
Още: "Няма заплахи": МВР разкри кое е породило сигналите за бомби в училищата
На 14 септември 2018 г. сигнал за нередности и измами при усвояване на средства от европейски фондове по повод същата публикация е постъпил до главния прокурор и от вицепремиера Томислав Дончев, се казва в съобщението на прокуратурата.
Сигналът на Дончев е адресиран и до министъра на вътрешните работи в оставка Валентин Радев, както и до председателя на Комисията за противодействие на корупцията и отнемане на незаконно придобитото имущество (КПКОНПИ), с копие до изпълнителния директор на Изпълнителна агенция "Одит на средствата от ЕС".
В края на миналата седмица стана известно, че за свое разследване сайтът "Биволъ" е подал сигнал до разследващите. Прокуратурата уточнява, че двата сигнала са обединени.
Още: Окончателно: Доживотен затвор за убиеца от "Соло"
Още: Укривали данъци и не внасяли осигуровки: Разбиха престъпна група, ощетявала бюджета с милиони
Предмет на проверката на ДАНС ще са всички процедури по обществени поръчки и усвояване на средства от фондове на ЕС, описани в публикацията, както и участието в тях на посочените граждани и търговци. Проверката на процедурите, свързани с отделните проекти и тяхното финансиране, ще обхване и действията на държавни органи и длъжностни лица. На агенцията са възложени конкретни действия, свързани с изискване на документи, снемане на обяснения и проверка на твърдените факти.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: При опит да бъде нелегално пренесен: Хванаха голямо количество фреон във Видин
Още: "БОЕЦ": Висшият съдебен съвет, работещ с изтекъл мандат, си е раздал огромни бонуси
Междувременно "Биволъ" публикува материал с твърдения за сериозни бизнес обвързаности, като отново намесва името на "Лукойл България". Енергийният гигант обаче отрече, че има връзка с "Джи Пи Груп", като обяви в официално съобщение, че пенсионноосигурителното дружество, за което сайтът за разследваща журналистика твърди, че е на един и същ адрес с офиса на "Джи Пи Груп" (бул. "Черни връх" 59А в София) не съществува от 2009 година насам - нещо, което "Биволъ" не отрича и което беше основа на първия материал от "Джи Пи Гейт". Собственик на земята и сградата е фирмата "Пи Ай", която я придобива от "Лукойл България" през 2008 година срещу 5 202 507 лева. "Пи Ай" се контролира от кипърската офшорка "Рилетто Холдинг Лимитид", а по-рано, до 2014 година, фирмата е била собственост на "Болкан Инвестмънт Енд Трейд" от Белиз. Имейлът на "Пи Ай" и на "Джи Пи Груп" е един и същ - office@gpgroupbg.com. А "Биволъ" твърди на база данни от Имотния регистър, че "Пи Ай" е продавала земи за бензиностанции на "Лукойл България" на завишени цени.