"Всъщност към настоящият момент няма никакви основания за искания оставката на главният прокурор или на някой друг във връзка с водените досъдебни производства и дела. Прокуратурата не репресира президентската институция. Тя води досъдебни производства във връзка с престъпления от лица. Въпросът е, че тези лица са в президентската институция, но те не са с имунитет" Това каза пред БНТ новоназначеният заместник на главния прокурор Даниела Машева. Тя коментира обвиненията срещу двамата експерти на президента Румен Радев - Илия Милушев и Пламен Узунов.
Още: Антон Златанов: "Гранична полиция" е готова за Шенген
Още: Издирването на Николай от Конаре няма да спре, увери вътрешният министър
Даниела Машева е новият заместник-главен прокурор. Коя е тя?
Не бяха ли показни акциите в Президентството? Те се случиха така, защото това е преценка на наблюдаващите прокурори и са събрани ии иззети доказателства, които се намирали в президентската институция, която няма имунитет. Само президентът и вицепрезидентът имат такъв, отговори Машева и добави, че изземването на доказателства е извършено с предварителна санкция на съда, който е решил това е необходимо. Но не отговори на въпроса смята ли прокуратурата, че в Президентството са се опитвали да унищожат тези доказателства.
Не, прокуратурата не действа избирателно. Тя действа абсолютно еднакво към всички, каза още тя.
Още: Издирването на изчезналото дете от Конаре: Включи се и хеликоптер
Още: Заловиха сексуални стимуланти без документи на "Дунав мост 2“
Срамувате ли се от нещо? Аз не се срамувам от нищо, подчерта Машева.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: КПКОНПИ загуби поредно дело - този път срещу бившия директор на Фонда за лечение на деца
Още: Фалшив сигнал за бомба вдигна на крак централата на БСП
"Прокуратурата следва да има доверие в обществото и да изпълнява служебните си функции. Неприемливи са твърденията, че тя е мафия и действа селективно. Тя има еднакъв подход към всички извършили престъпления...Определено натиск в момента съществува, от някои институции в държавата. Те тиражират, че прокурата не разкрива престъпления и е мафия. Това е настройване и опит за засягане на независимата прокуратура", обяви тя.
Защитата идва от средата на самата прокуратура. ВСС напоследък излезе с няколко декларации, с които счита, че изявленията на президента накърняват независимостта на съдебната власт, има и подкрепа отвътре от самите прокуратура. Всъщност всички декларации и позиции са изпратени до ЕК и на всички посолства на държавите – членки в България, каза Машева.
Кой може да иска оставката на главния прокурор? Той не е безконтролен, Той се отчита ежегодно пред ВСС и НС. Такъв беше скоро приет от депутатите. Също така той може да предоставя информация по искане на ВСС и депутати за делата на прокурори и пр. ВСС може да поиска оставката на главния прокурор. Единствено той може да поиска това. Тази процедура е абсолютно аналогична с процедурата по назначаване на главния прокурор, обясни тя и допълни: "Ако има такова настроение следва да бъде отправено и с решение не по-малко от 17 гласа за може а бъде взето. В момента не знам да има такива настроения."
Още: Работник загина при тежък инцидент в „Мини Марица-Изток“
Още: Пети ден продължава търсенето на детето със Синдром на Даун
На адвокатите ще отговорим, че нямат никакви основания за притеснения, че се нарушава презумпцията за невиновност с изнасянето на доказателства от страна на прокуратурата. Предвидена е такава възможност, когато става въпрос за разследвано обединение. Вината се постановява само с влязла присъда на български съд, каза тя.
Няма нищо притеснително какво ще бъде тълкувателното решение на Конституционния съд за президента. Искането е принципно, аз не считам, че то е обвързано с конкретната личност на Радев, обяви Машева, но след това продължи: " Това е възможност, ако има данни за престъпление и ако излезе това решение. След приключване на мандатът му като президент също може да се търси отговорност на президента." Припомняме, че от думите на главният прокурор Иван Гешев през уикенда стана ясно, че той очаква решението на Конституционния съд, именно за да започне разследването срещу президента. СРС-та за което публикува самата прокуратура - за назначаване на съпругата му.
Преценката за изнасяне на информация за събран доказателствен материал е изяло от компетентността от наблюдаващият прокурор по делото. Съобразно Конституцията и ЗСС прокурорът може да информира общността. Прокуратурата не заема страна, а е неутрална. Правят се опити да бъде въвлечена прокуратурата от определена страна, подчерта Машева.