Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Човек в конфликт на интереси може би стои зад обвиненията към шефа на Фонда за лечение на деца

10 май 2016, 09:30 часа • 3329 прочитания

Бившият шеф на Фонда за лечение на деца Павел Александров е обвинен, че е издал неправомерно протоколи S2 на стойност над 7 млн. лева. Това е обвинение на "анонимен свидетел", чието име засега остава официално неизвестно, но предположенията са, че става въпрос за ръководителя на Инспектората по здравеопазването Пенка Белева. Протоколите представляват документ за фактическото разрешение от страна на Фонда болно дете да се лекува в чужбина.

Нито един директор на Фонда не може да похарчи и една стотинка без знанието на здравното министерство (МЗ), подчерта бившият член на Обществения съвет към Фонда Надежда Цекулова пред bTV. Тя припомни, че Фондът е второстепенен разпоредител на бюджетни средства и МЗ контролира парите. Имаше 12 проверки по времето на Александров и нямаме информация за нито едно открито нарушение, каза още Цекулова. Много бих се радвала, ако представител на МЗ обясни какво се случва. Нека министър Петър Москов каже какво видя, че ГДБОП дойде да арестува показно Александров. Защо г-жа Пенка Белева се крие, попита Цекулова, която намекна, че точно Белева всъщност стои в основата на обвиненията към Александров. Припомняме, че разследване на Actualno.com показа, че Пенка Белева е заела поста си при съществуващ конфликт на интереси, потвърден от проверка на Главния инспекторат към Министерския съвет.

Административното нарушение не е престъпление, подчерта адвокатът на Александров – Диана Ангелова. Тя категорично заяви, че показаните от МВР ценности на Александров не са придобити незаконно. Това са ценности на съпругата му още от 1999 година, а г-н Александров е женен за нея от 2008 година. Сейфът, показан от МВР, не се намира в дома на Александров, а достъп има само съпругата му, която е висш банков чиновник, каза адвокатът. Ангелова добави пред Нова телевизия, че Павел Александров е отказал на здравното министерство служебен автомобил и шофьор. Едно от обвиненията срещу него е, че ползвал колата на съпругата си и я е зареждал с гориво, покривано със служебни пари.

Допускам, че г-н Александров е заобикалял административни неуредици, за да помага на деца. Бивш здравен министър коментира дори, че в българското здравеопазване това се налага непрекъснато, припомни Диана Ангелова.

Възможно е да има административна неточност, но не смятам, че това е проблем, заяви Надежда Цекулова. Тя уточни, че не е юрист и администратор, но според нея е логично тежко болно дете, което заминава на лечение в чужбина, да бъде придружавано от лекар и той да бъде командирован, за да натрупа опит в лечение на опасни и тежки болести. Не би трябвало командировки на лекари да се правят с пари, предназначени за лечение на деца т.е. да има самоцелно командироване. Такова командироване не е имало, каза адвокатът на Павел Александров, Диана Ангелова.

Интересен факт е, че пред в. „Сега” Ангелова свърза скандала с Александров с продажбата на болница „Токуда”. При операцията на ГДБОП срещу Александров беше задържан и д-р Гюрай Ходжев, представителят за България на турските болници "Аджъбадем". Разследващите заявиха, че Александров е работил само с него при изпращането на деца за лечение в чужбина и разходи за транспорт и логистика са били описвани като медицински дейности. Според Диана Ангелова д-р Ходжев е единствен представител на турските болници за България. Може би говорим за по-големи интереси, предположи юристът.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес