Върховният административен съд (ВАС) не е осигурил право на справедлив процес съгласно Европейската конвенция за правата на човека. Това става ясно от решение на Европейския съд по правата на човека (ЕСПЧ). Нещо повече – в тази присъда е замесен сегашният председател на ВАС Георги Чолаков.
Още: Момиче загина при катастрофа с коне в Кюстендилско
Още: Водолази откриха тялото на изчезнал по Коледа мъж във Варна
ОЩЕ: По-скъпи мебели, отколкото къща за председателя на ВАС: Вярно ли е и има ли законово нарушение?
Решението на ЕСПЧ е по делото "Неделчев срещу България". Какво по същество е делото – Неделчо Неделчев, който е бивш началник на РПУ Сливен, оспорва решение на ВАС, че е справедливо освободен от работа. Причината за оспорването – в идентичен на неговия случай ВАС взема обратното решение. Другият случай всъщност е директно свързан с този на Неделчев.
Каква е предисторията? Сайтът за разследваща журналистика Bird.bg я припомня. Става въпрос за случай, при който Чавдар Божурски, който е директор на Областната дирекция на МВР в Сливен, бива освободен от работа, защото тормози и заплашва персонала на сливенското заведение "Сохо" след буйна вечер, като отказва да плати каквото е консумирал. А Неделчев е човекът, който кара дошлите на място полицаи да пренапишат докладите си за случилото се – това е изрично подчертано в точка 7 от решението на ЕСПЧ. След като скандалът избухва, вътрешният министър по това време Цветан Цветанов освобождава и двамата, с отделни заповеди за дисциплинарно уволнение. Само че те обжалват заповедите – поотделно. Божурски печели, Неделчев губи.
Още: Българин загина при катастрофа в Италия
Още: 19-годишен е в критично състояние, клон падна и проби колата му на Витоша
Къде е проблемът? И Божурски, и Неделчев обжалват на база това, че Цветанов издава заповеди за уволнение след като е изтекъл ключов срок, в който да се вземе решение за дисциплинарно уволнение (2 месеца). ВАС приема аргумента в случая на Божурски, но не и на Неделчев.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: 11 ден без следа: Как продължава издирването на 13-годишното момче със Синдром на Даун
Още: Тежка катастрофа край Варна с 3 коли - има жертва и ранени
Защо? Bird.bg спекулира, че причината се крие в Чолаков (тогава не е председател на ВАС), който е част от съдебния състав на последна инстанция по делото на Божурски. Братът на Чолаков – Петко, е подчинен на Божурски по онова време.
Какво вижда като нарушение ЕСЧП при делото на Неделчев: член 6, параграф 1 от Европейската конвенция за правата на човека. Той гласи: "Βсяко лице, при решаването на правен спор относно неговите граждански права и задължения или основателността на каквото и да е наказателно обвинение срещу него, има право на справедливо и публично гледане на неговото дело в разумен срок, от независим и безпристрастен съд, създаден в съответствие със закона. Съдебното решение се обявява публично, но пресата и публиката могат да бъдат отстранявани по време на целия или на част от съдебния процес в интерес на нравствеността, обществената и националната сигурност в едно демократично общество, когато това се изисква от интересите на непълнолетните лица или за защита на личния живот на страните по делото или, само в необходимата според съда степен, в случаите, когато поради особени обстоятелства публичността би нанесла вреда на интересите на правосъдието". Решението на ВАС, че Нелчев е уволнен правдиво, обаче е при затворено заседание - т.е. няма публично гледане.
След като ЕСПЧ го оневинява, Неделчев пак тръгва през българските съдилища заради дисциплинарното си уволнение. На първа инстанция, в тричленен състав ВАС постановява, че е неправилно уволнен (решение). Какво ще стане на втора инстанция – изходът, предвид решението на ЕСПЧ, изглежда предизвестен.
Още: Нападнаха екип на Спешна помощ в село Камено край Бургас
Още: На Коледа: Млада жена загина при катастрофа в Стара Загора
ОЩЕ: Върховният административен съд обясни как председателят му участва навсякъде в делата за "Евролаб"