Бум на фалшиви видеа с лицата и гласа на известни личности. Без да знаят, в измамите са включени водещи в телевизии, бившият министър на здравеопазването д-р Мирослав Ненков, та дори и премиерът Николай Денков.
Още: Заради мъгла: Три катастрофи в Благоевградско
Още: Тежка катастрофа край Костинброд, има загинал
ОЩЕ: Министерски съвет: Разпространява се дийпфейк видео с лицето на премиера Денков
"Когато използват лицето на лекар за подобни лъжи, могат да спрат терапията за високо кръвно на възрастни хора, които ще им повярват. Има реален риск за здравето им”, коментира д-р Ненков.
„Няма достатъчно добра регулация на изкуствения интелект. Подобни видеа попадат в категорията със сравнително нисък риск. Такива деяния трябва да се квалифицират като престъпление”, смята експертът по киберсигурност Спас Иванов.
Още: 9-годишно дете е починало на занималнята си в училище във Велико Търново
Още: Тежка катастрофа с трима загинали край Силистра
„Борбата с този тип измами е доста сложна, тъй като те се правят по специфичен начин. Винаги обаче има дигитални следи. У нас вече има контактна точка във Facebook. Може да се види от кой е качено, в колко часа. Създаването днес става много лесно. До такава степен е развита технологията, че не е необходимо да си специалист. Има алгоритми, които са обучени и само трябва да сложим няколко кадъра и лесно ще добавим човека, който искаме на видеото”, обясни председателят на Българска асоциация по киберсигурност Мирослав Стефанов.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Съдът на ЕС: Електронни фишове и глоби за тол такси в България масово падат, може и за винетките
Още: Агенция "Митници" с удар: Над 40 хил. дози лекарства и добавки са иззети при международна операция
По думите на Спас Иванов, за съжаление, интернет пространството има много дълга памет и дори едно видео да се изтрие, то може да се появи отново.
„В момента Европа инвестира в програма, която засича подобни клипове и ще може да я инсталираме на компютрите си", поясни той.