Конституционният съд образува дело №5/2025 г. по искането на тричленен състав на Върховния административен съд за обявяване за противоконституционност на забраната Висш съдебен съвет с изтекъл мандат да избира тримата големи в съдебната система, както и на прекратяването на процедурата за избор на главен прокурор. Делото е възложено на най-новия конституционен съдия, избран от парламентарната квота, Орлин Колев.
Върховният административен съд (ВАС) по-рано отправи запитване до Конституционния съд (КС), свързано със забраната ВСС с изтекъл мандат да участва в избора на главен прокурор, председателя на ВАС и председателя на Върховния касационен съд (ВКС). Тричленният състав на ВАС оспори и разпоредбата, с която започналите, но неприключили с президентски указ процедури по избор на председатели на ВКС и ВАС и на главен прокурор се прекратяват. Именно на това основание на 23 януари 2025 г. Пленумът на ВСС прекрати процедурата за избор на главен прокурор, в която единствен кандидат беше Борислав Сарафов.
Решението на състава на ВАС е именно по искане на изпълняващия функциите главен прокурор Борислав Сарафов.
Още: ВАС опитва да остави Сарафов главен прокурор
Кой е Орлин Колев?
От сайта на Конституционния съд става ясно, че докладчик по делото ще е Орлин Колев.
Снимка: Орлин Колев, БГНЕС
На 27 март той положи клетва, след като бе избран от парламента за съдия в КС със 127 гласа „за“, 104 „против“ и двама въздържали се. Колев бе предложен за съдия от ГЕРБ-СДС и бе подкрепен от „ДПС-Ново начало“ на санкционирания за корупция от САЩ и Великобритания Делян Пеевски, „БСП-Обединена левица“ и „Има такъв народ“ (ИТН).
Против гласуваха 104 депутати от ПП-ДБ, "Възраждане", МЕЧ и "Величие", а двама от "Продължаваме промяната - Демократична България" се въздържаха.
От ПП-ДБ твърдят, че новият конституционен съдия ще обслужва интересите на Бойко Борисов и Делян Пеевски.
Още: Пеевски си е част от управлението, подкрепи и избора на нов конституционен съдия
Орлин Колев зае мястото в Конституционния съд на Константин Пенчев. Заради забавянето на избора му, мандатът на Колев в Конституционния съд ще бъде с 4 месеца по-кратък от предвидените 9 години.
Колев е роден във Видин, завършил е "Право" в Югозападния университет "Неофит Рилски" през 2004 г. с отличие. Преподава конституционно право в Софийския университет и Академията на МВР. През 2012 г. защитава докторат, бе и член на Комисията за защита от дискриминация.
Спорна позиция
В миналото Колев е защитавал Висшия съдебен съвет с изтекъл мандат във връзка с процедурата за избор на главен прокурор. През есента на 2024 г. той заяви пред bTV, че този ВСС може да предложи кандидат за главен прокурор и че е направил съвсем легитимна и законоустановена процедура, що се отнася до тази, в която Сарафов бе единствен кандидат: Конституционалист: ВСС легитимно предложи Сарафов за главен прокурор.
Тогава той добави, че е в правомощията на ВСС да произведе или да не произведе процедурата за избор на нов главен прокурор. Дори и да се сезира Конституционният съд, няма гаранция, че ще бъде допуснато искането за произнасяне номинацията за нов главен прокурор на Борислав Сарафов, посочи Колев.
Той смята, че при всяка промяна във ВСС процедурата по избор на нов главен прокурор трябва да започне отначало. Според него дори и президентът Румен Радев да върне процедурата по избор на нов главен прокурор, Сарафов отново ще бъде преизбран от Висшия съдебен съвет и тогава държавният глава е длъжен да издаде указ.
На 10 октомври 2024 г. трима членове на Прокурорската колегия на ВСС номинираха Борислав Сарафов за нов главен прокурор. Междувременно новоизбраният парламент прие спешни промени в Закона за съдебната власт, с които въведе забрана за участие на членове на ВСС с изтекъл мандат в избора на "тримата големи". Със същите изменения бе прекратена и текущата процедура по избор на главен прокурор. Промените влязоха в сила на 21 януари 2025 г., а два дни по-късно Пленумът на ВСС официално прекрати процедурата. Точно това решение Сарафов обжалва пред ВАС, който сега се обърна към Конституционния съд за тълкуване на законността му, а КС образува дело.