Преди началото на поредното заседание на Спецсъда по делото срещу семейство Баневи, Евгения Банева коментира инициативата на главния прокурор Иван Гешев да се проверят приватизационните сделки (ВИЖТЕ ХРОНОЛОГИЯТА).
Още: Заловиха сексуални стимуланти без документи на "Дунав мост 2“
Още: КПКОНПИ загуби поредно дело - този път срещу бившия директор на Фонда за лечение на деца
"Аз съм от хората, които не са участвали в самия процес по приватизация. Тогава бях студентка във Франция и не познавах съпруга си. В моята работна автобиография аз съм изпълнителен директор на две приватизирани дружества. И съм първият човек, който приветства разкриването на приватизационния процес и следприватизационния контрол на агенцията по приватизация. Ще бъдат разкрити както много не изпълнения на приватизационни договори, а агенцията е в пълен дефицит в изпълнение на дейностите си", заяви Банева, цитирана от БГНЕС.
Тя коментира, че договорите са били неизрядно подготвени от юридическа гледна точка, което дава възможност за бездействие и злоупотреби, а също така и връзва ръцете на приватизаторите да изпълняват ангажиментите си.
Банева направи паралел с "Полимери" АД и каза, че дружеството умишлено е докарани до фалит: "Случаят с "Полимери" и обявяването му в несъстоятелност е нещо от типа на аферата КТБ. Приватизаторът встъпи в приватизация със 187 млн. лв. активи, и беше обявено в несъстоятелност за 32 хил. лв. при положение, че НЕК дължеше на дружеството над 40 млн. лв. Този фалит беше умишлено предизвикан", категорична е тя и добави, че са имали договор с китайски инвеститор, който да подмени технологията на работа.
Още: Фалшив сигнал за бомба вдигна на крак централата на БСП
Още: Работник загина при тежък инцидент в „Мини Марица-Изток“
Според нея сега Банев отговаря за това, че синдикът, в продължение на 7 години разпродава активи на предприятието за 187 млн. лв.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Пети ден продължава търсенето на детето със Синдром на Даун
Евгения Банева каза още, че те ще съдят България и в Европейския съд по правата на човека.
По същество делото в Специализирания наказателен съд продължи с разпити на свидетели. Припомняме, че бизнесменът Николай Банев, жена му Евгения Банева и майка му Мария Банева са обвинени за участие в организирана престъпна група за данъчни престъпления и пране на пари. Николай Банев е обвинен като извършител на данъчните престъпления, а съпругата му - като негов помагач. Обвиненията завариха семейството в Ница в края на 2018 г. Двамата бяха екстрадирани в София на 6 декември 2018 г.
В зала свидетелят Пламен Ангелов не можа да отговори на повечето въпроси на държавното обвинение и отрече да е имал нещо общо с фирми на Банев или ако е имал, той не е знаел, че са на бизнесмена.
Още: Правосъдното министерство публикува предложение за промени в Закона за съдебната власт
Още: Иван Гешев загуби делото за 20-те заплати, които искаше от прокуратурата
Свидетелят Ангелов призна, че срещу сума между 200 и 500 лв. са му прехвърляли фирми, които не работят. Затова не продавал данъчни декларации. В един момент част от фирмите, които били на негово име били прехвърлени на други лица.