Арестуван е известен пловдивски лекар по обвинения за издаване на фалшиви болнични листове. Това съобщи на специален брифинг днес наблюдаващият районен прокурор по делото Димитър Пехливанов, предаде „Фокус“.
Още: Бомбените заплахи към български училища са изпратени от руска платформа
Още: "Няма заплахи": МВР разкри кое е породило сигналите за бомби в училищата
По непотвърдена информация става дума за д-р Георги Кръстев, който е бивш председател на Регионалната лекарска колегия. Според разследването мъж от Харманли, който в момента е обявен за общодържавно издирване, е регистрирал в Пловдив фирма и е назначил 10 души от различни краища на страната. Целта е била да получават пари с издаване на фалшиви болнични листове на тяхно име.
Те са назначени на високи заплати, по които е трябвало да бъдат осигурявани на максимален осигурителен доход. В действителност фирмата дължи на НОИ неплатени вноски за ДОО за 68 000 лева. От 2017 година, когато започва схемата, лекарска комисия към пловдивско ДКЦ е издала на фиктивните служители болнични за над 76 000 лева. Те са получавали парите по сметки, а след това са ги превеждали на управителя. Отделно от това той също е получил от фалшиви болнични листове 54 000 лева.
Разследването е започнало след сигнал от Териториалното поделение на НОИ Пловдив, след като институцията е получила от фиктивната фирма 117 болнични листа за една година, по които е изплатила 76 000 лева.
Още: Окончателно: Доживотен затвор за убиеца от "Соло"
Още: Укривали данъци и не внасяли осигуровки: Разбиха престъпна група, ощетявала бюджета с милиони
Повдигнатото обвинение на пловдивския лекар е за организирана схема за фалшиви болнични листове, с което са били източени близо 80 000 лева от държавата. За една година са били издадени болнични за над 1000 дни.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: При опит да бъде нелегално пренесен: Хванаха голямо количество фреон във Видин
Още: "БОЕЦ": Висшият съдебен съвет, работещ с изтекъл мандат, си е раздал огромни бонуси
Фирмата е регистрирана в Пловдив, а болничните са носени в София. Прегледите са извършвани също в Пловдив, като има изплатени болнични от 600 до 1600 лева.
Нито един от работещите не е присъствал на преглед, а болничните се издавали на конвейер, каза прокурор Пехливанов.
Хората нямали никаква представа какво се случва. Те се съгласили да бъдат назначени по проект, като следвало да започнат строителни дейности.
Още: НСО за катастрофата: Вината е на другия участник
Още: Катастрофа с автобус на АМ „Хемус“, има огромно задръстване
В хода на разследването са били претърсени няколко адреса, иззети са компютри и автомобили.
След ареста му лекарят е освободен под "парична гаранция" от 30 000 лева.
Ако бъдат признати за виновни по Закон наказанието е от 3 до 15 години затвор, конфискация на имущество и лишаване от лекарски права.