Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

20 г. затвор за Иванчева, Петрова и Дюлгеров пледира прокуратурата, защитата иска оправдателни присъди

14 април 2019, 20:15 часа • 8298 прочитания

Съдът да признае за виновни Десислава Иванчева, Биляна Петрова и Петко Дюлгеров за подкуп в особено големи размери при особено тежък случай и да им определи наказание лишаване от свобода за всеки от тях в средния размер – 20 години, също максималната глоба от по 30 000 лв, конфискация на имуществото и забрана за Иванчева и Петрова да заемат държавни и обществени длъжности. Това пледира прокурор Георги Николов след пледоарията на водещия прокурор Илиян Рангелов, който също пледира "виновни". Водещият прокурор подчерта, че поддържа обвиненията срещу Иванчева като извършител и на Петрова и Дюлгеров като помагачи. Според него обвинението е доказано по несъмнен и категоричен начин, предаде репортер на Actualno.com.

Още: Заловиха сексуални стимуланти без документи на "Дунав мост 2“

Още: КПКОНПИ загуби поредно дело - този път срещу бившия директор на Фонда за лечение на деца

"Неслучайно законодателят е предвидил за извършените от тримата деяния наказание в размер между 10 и 30 години лишаване от свобода", изтъкна прокурор Николов и настоя че злоупотребата със служебно положение на длъжностно лице чрез изнудване заслужава наказание. С оглед на изложените обстоятелства той помоли съдията "да признае тримата подсъдими за виновни като вземе предвид, че проблемът с корупцията е наболял в обществото" и подчерта, че смисъл на думата "корупция" е "подкуп", какъвто е предметът на настоящото производство. Той отправи молба към съда при определянето на размера на наказанията да вземе предвид и заеманите от подсъдимите позиции в администрацията на район "Младост", обществената опасност на деянията им и уронването на престижа на органите за местно управление. Като облекчаващи вината обстоятелства прокурорът пледира съдът да има предвид чистото съдебно минало на тримата и данните за здравословното им състояние.

"Подкупът, за който са предадени на съд подсъдимите, представлява особено тежък случай по чл. 302а от НК. Случаят е особено тежък предвид размера на имотната облага – 977 915 лв. поискана сума при минимална работна заплата в инкриминираното време от 510 лв. Тази сума се равнява на 1917 минимални работни заплати за страната. Съгласно установената практика такъв размер определя деянието като особено тежък случай. Особено голям е и полученият последващ се дар от подсъдмите в размер на 70 000 евро и също надвишава признака за особено големи размери“, заяви пред съда водещият прокурор Илиян Рангелов.

Пред журналисти той подчерта, че до този момент процесуалното им поведение и активността им в извършването на деянието би могла да се отнесе към еднотипна и това налага да няма диференциация при определянето на наказанията. Само към Иванчева и Петрова е поискано лишаване от заемане на държавна и обществена длъжност, защото те са били длъжностни лица към момента на извършването на деянието, допълни прокурор Николов.

Още: Фалшив сигнал за бомба вдигна на крак централата на БСП

Още: Работник загина при тежък инцидент в „Мини Марица-Изток“

Помолен да поясни защо нарече подсъдимите "безскрупулни хора", прокурор Николов заяви: „Това се установява от показания на множеството граждани и инвеститори, които обясняват, че са били притискани от тях да дават дарения и въпреки даренията пак не са били придвижвани техните преписки. Според него доказателствата не са косвени. „Имаме преки доказателства, има СРС, които искахме да се изслушат в съдебна зала, но бе отказано“, отбеляза още прокурор Николов.

„Включително поискахме и отвод на състава на съда заради това нещо – че не станаха достояние на обществеността доказателства, събрани със специални разузнавателни средства. Те са приобщени по делото, имат своята процесуална стойност, но не станаха достояние въз основа на предвидения в НПК принцип на непосредственост и публичност, т.е. да присъствате и вие и който желае гражданин на тяхното разглеждане и приобщаване в зала“, добави водещият прокурор Рангелов.

Запитан дали случайно делото се очертава да приключи точно година след показния арест, той каза че просто така са се стекли обстоятелствата. „Съдът се постара, активно се насрочваха заседания, имаше и коректна процесуална позиция от страна на подсъдимите лица - само веднъж или изобщо не беше отлагано производството по делото и на това се дължи тази бързина“, отбеляза Рангелов.

Според държавното обвинение, по думите на прокурор Николов, „делото не страда от доказателствен дефицит“.

Още: Правосъдното министерство публикува предложение за промени в Закона за съдебната власт

Още: Иван Гешев загуби делото за 20-те заплати, които искаше от прокуратурата

Тази теза бе категорично отхвърлена от защитата и на тримата подсъдими. „Не е правилно да се говори за липса на доказателствен дефицит. Не само че има доказателствен дефицит, просто няма доказателства!“, заяви адвокат Димитър Марковски, защитаващ Иванчева.

По делото не е доказано, че Иванчева и Петрова са знаели за оставените 70 000 евро в колата, конкретизира, подкрепяйки същата теза в защитата другият адвокат на Иванчева Марин Марковски. Той изказа предположение, че Иванчева и Петрова са били бутани от полицаите към колата и изпреварващо задържани, защото не знаели дали ще вземат парите в колата. Според него твърдението на прокуратурата, че Иванчева е пипала маркираните с химическо вещество пари е недоказано.

Делото, според Марин Марковски, е пример за пренебрегване на права. По думите на Димитър Марковски „цялата инициатива по даването на подкуп е била предприета именно от г-н Ваклин - свидетелят, осигурил парите“.

„Налице са много доказателства за активното поведение на Ваклин във връзка с даване на паричните суми“, заяви в изложението си и адв. Марияна Тодорова, защитаваща Петко Дюлгеров.

„Налице е сценарий, предварителна подготовка на КПКОНПИ за злепоставяне на Иванчева, защото провокирайки Дюлгеров, той провокира и Иванчева, тъй като целта е била именно тя“, заяви адв. Тодорова. За Дюлгеров тя съобщи, че към момента на разпита той не е имал легитимно назначен защитник.

Адв. Eмануил Йорданов, защитаващ Биляна Петрова, каза, че все още не разбира обвинението. Той изрази съмнения как парите се озовават в колата. „Нямаме нито преки, нито косвени доказателства за пътя на парите до въпросния кашон. Свидетелят Ваклин съобщава, че предал парите в бял лист, формат А4, но кашон във формат лист хартия А4 няма“, заяви пред съда Йорданов. Той настоя за оправдателна присъда за подсъдимите, тъй като няма годни доказателства.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ива Иванова
Ива Иванова Отговорен редактор
Новините днес