Идва ли времето на безплатния градски транспорт? Колкото и екстравагантно да звучи тази идея, той представлява основна необходимост за милиони души по света, тъй като им дава възможност за ефикасно придвижване – до работа, учебни заведения или различни социални дейности.
Затова и все повече градове по света изпробват въвеждането му. Това решение не е лесно, тъй като финансирането на тази услуга изисква значителни разходи от местните власти. Различни фактори като икономически условия, инфраструктура, гъстота на населението, обществен натиск и др също оказват своето влияние. Въпреки това, градовете с по-големи бюджети и силно развита икономика, преценяват, че тези разходи са оправдани поради различните ползи, които идват с безплатния градски транспорт. Кои са те?
По-малко трафик
Таксите в обществения транспорт са една от причините огромен брой хора да избират колите си като тяхно основно средство за придвижване, а това, както ни е добре познато, води до сериозен трафик. Един от начините, чрез които градовете да намалят безкрайните задръствания, е като насърчават използването на алтернативни превозни средства.
Известен пример в предприемането на тази стъпка, е Люксембург. Тази малка европейска държава влезе в заглавията, като през 2020 г. обяви премахване на таксите за обществен транспорт в цялата страна. Това решение е пряко свързано с огромния брой чужденци, както и хора, които живеят в съседни държави, но работят в Люксембург. Според данни на Евростат за 2019 г. средно в страната на 1000 души се падат общо 681 автомобила, докато за 2022 г. намаляват до 678. И макар тази разлика да не е толкова значителна, впечатляващи са резултатите при използването на градски транспорт. През декември 2018 г. средно 22 065 души са се возили в трамваи на седмица, които се увеличават до зашеметяващите 88 218 на седмица до декември 2022 г.
Социално равенство
Друго важно предимство на безплатния градски транспорт е способността му да намали финансовите затруднения за мнозина. Притежаването и поддържането на кола се оказва непосилно за хора с по-нисък доход – за тях общественият транспорт представлява единственият метод на придвижване.
Премахването на таксите в превозните средства може да направи живота на много хора по-лесен, давайки им възможност да пътуват свободно в градовете. Освен това безплатните системи насърчават приобщаването, като гарантират, че всеки може да участва в градския живот и да има достъп до най-разнообразни услуги.
В Талин, Естония вече от над десетилетие превозът в градския транспорт е напълно безплатен. Това е първата столица в света, която въвежда тази инициатива още през 2013 г. Оттогава в града се наблюдава скок в използването на обществения транспорт, намалени задръствания и голяма крачка в борбата със социалното неравенство. Още през 2014 г., пътуванията се увеличават с 6,5% спрямо 2012 г., а използването на автомобили намалява с 5%. Освен това, жителите на града успяват да спестят приблизително 500 евро на година от транспортни разходи. В интервю от 2013 г. на въпроса дали градският транспорт се е променил към по-добро или по-лошо през последната година, 44,3% отговарят положително.
Грижа за планетата
Със сигурност най-значимата полза от безплатния обществен транспорт е положителното му въздействие върху околната среда.
Когато повече хора избират автобуси, влакове и трамваи пред лични превозни средства, общият въглероден отпечатък на един град може да намалее значително. От това зависи и общественото здраве, тъй като по-чистият въздух намалява разпространението на респираторни заболявания и други здравословни проблеми.
Последният, влязъл в списъка на градовете с безплатен градски транспорт, е Монпелие. От декември 2023 г. жителите на този чаровен френски град са освободени от такси в публичните превозни средства. Чрез стимулиране на този начин за пътуване, градът има за цел да намали въглеродните емисии и да подобри качеството на въздуха. По думи на кмета, Микаел Делафос, инициативата е част от „европейски ангажимент към... климата и покупателната способност“. Въпреки че все още е рано за резултати, данните до момента изглеждат обещаващи. Преди инициативата за безплатен обществен транспорт да бъде реализирана в Монпелие, само 86 000 души са разполагали с платен абонамент. В рамките на само един месец след въвеждането 260 000 абонати вече са регистрирани за безплатен пропуск.
Светът, в който живеем, е белязан от множество предизвикателства – климатична криза, неравенство, война, бедност… Със сигурност безплатният градски транспорт не е отговорът на всички тези проблеми, но въвеждането му може да е добра стъпка към едно по-устойчиво бъдеще. Примерите, дадени от градове като Талин, Люксембург и Монпелие, показват разнообразните начини, по които този подход може да окаже положително влияние не само върху околната среда, но и цялостното благосъстояние на общностите.
Въпреки това, решението за въвеждане на безплатен обществен транспорт изисква правилна преценка на потенциалните ползи спрямо разходите и внимателно обмисляне на различните обстоятелства и приоритети за всеки град.