Криптон от мантията на Земята, събран в геоложки горещи точки в Исландия и на Галапагоските острови, е дал на изследователите от Калифорнийския университет в Дейвис по-ясна представа за това, как се е формирала нашата планета.
Още: Магнитна буря за сряда, 2 април 2025: Прогноза от САЩ
Още: Магнитна буря за вторник, 1 април 2025: Прогноза от САЩ
Вулканичните горещи точки, бълващи лава в Исландия и на Галапагоските острови, се хранят от магма, издигаща се от най-дълбокия слой на мантията, недалеч от границите ѝ с железното ядро на Земята. Елементите и минералите в този дълбок слой са приблизително същите, каквито са били в момента на удара, формирал Луната – капсула на времето с възраст повече от 4,4 милиарда години.
За получаване на образците газ от дълбоката мантия, по-конкретно криптон, изследователите събирали лава от горещите точки. Древните газове се издигат на повърхността с изригващата лава, попадат в капан и се затварят в стъклени мехурчета застинала лава до твърдо състояние, осигурявайки известна защита от външно замърсяване. Но най-разпространените изотопи на криптона в тези мехурчета са в много нищожно количество.
Все пак учените са успели да го извлекат и са открили, че химичният отпечатък на извлечения криптон много прилича на примитивни, богати на въглерод метеорити, които вероятно са пристигнали от студените външни области на Слънчевата система. Но в предишни изследвания било доказано, че друг благороден газ в мантията – неон, е бил получен от Слънцето. Излиза, че съществуват поне два различни източника на летливите същества в земната мантия.
Още: Магнитни бури през седмицата 31 март - 6 април 2025 г. (ГРАФИКА)
Още: Безсмъртен враг спира Илон Мъск в порива му да завладее Марс
Освен това станало ясно, че такива елементи като въглерод, вода и азот са се появили в процеса на формирането на Земята в планета. Това противоречи на популярната теория, според която летливите елементи са били доставени на Земята от свръхсилен сблъсък (с протопланетата Тея), формирал Луната.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Магнитни бури през април 2025 – внимавайте в тези дни (ГРАФИКА)
Още: Магнитна буря за понеделник, 31 март 2025: Прогноза от САЩ
Изотопите на криптона показват, че планетезималите от студената външна част на Слънчевата система са бомбардирали Земята в ранните етапи - милиони години преди големия сблъсък, когато младата Земя е изсмуквала прах и газ от праховия облак около Слънцето и е била бомбардирана от метеорити.
Още: Растяща аномалия в магнитното поле на Земята: NASA следи с тревога
Още: Магнитна буря за неделя, 30 март 2025: Прогноза от САЩ
В същото време съотношението на различните изотопи на криптона в дълбоката мантия не съответства на съотношението на изотопите в земната атмосфера, което означава, че някои газове в атмосферата са се появили на Земята след удара, образувал Луната. В противен случай мантията и атмосферата на Земята биха имали същия изотопен състав поради изотопно равновесие след сблъсъка.
Това изследване ще помогне да се разбере как се е образувала не само Земята, но и други планети в Слънчевата система (и не само).
Изследването е публикувано в изданието Nature.