Изследвайки неголямата галактика AGC 198691, която се намира на 30 милиона светлинни години от земята, Алек Хиршхауер от университета на Индиана в Блумингтън и колегите му са изяснили, че тя изглежда като галактиките малко след Големия взрив.
Изследването на учените е публикувано в изданието The Astrophysical Journal.
Веднага след Големия взрив във Вселената са съществували само водород и хелий. Елементите, по-тежки от хелия (наричани в астрономията "метали"), са възникнали чак след като са се родили първите звезди. Затова учените използват съдържанието на метали като показател за възрастта на галактиките.
Галактиката AGC 198691 се намира в съзвездието Малък лъв. Три телескопа в различни части на Земята са установили, че отношението на съдържанието на кислород към съдържанието на водород в нея – показател за металичност – е по-ниско, отколкото при всеки друг известен обект, и е около 2% от металичността на нашето Слънце.
Тази галактика представлява своеобразна "капсула на времето", съхраняваща картината на Вселената скоро след нейното образуване.
В същото време звездите в галактиката може да са се формирали сравнително скоро. Това означава, че звездите в тази галактика се раждат изключително бавно – галактиката едва сега е започнала да използва материята, образувала се след Големия взрив.
Учените засега нямат обяснение на такива бавни темпове на развитие на някои галактики, макар да смятат, че отговорът е свързан с тяхната маса.