Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

За първи път астрономите показаха тъмната страна на Плутон (СНИМКА)

14 декември 2021, 08:15 часа • 8119 прочитания

Учените са реконструирали изображение на тъмната страна на Плутон в светлината на Харон. Статия за това е публикувана в Planetary Science Journal, пише Spaceflight Insider.

Сондата „Нови хоризонти“ (New Horizon) е единственият към днешна дата космически апарат, изследвал Плутон отблизо. Полетът му покрай тази планета джудже е бил само няколко часа, докато периодът на въртене на Плутон около собствената му ос е малко повече от 6 часа. Това е причината досега учените да нямат качествени изображения на страната, която е била скрита от Слънцето, затова се опитват да ги получат с косвени методи.

Тод Лауер от американския център NOIRLab и неговите колеги са успели да реконструират изображение на тъмната страна на Плутон. В това им помогнала отразената светлина на Харон - спътника на планетата джудже, въртящ се на разстояние около 19 хиляди километра. Поради дългата експозиция изображението било повредено от слънчевата светлина, замъглено поради движението на апарата, а атмосферата на Плутон се получила във вид на ярък ореол.

Камерата LORRI на „Нови хоризонти“ няма затвор и следователно за такъв се смята времето между вземане на показанията от CCD сензора. Тези показания могат да бъдат обработени с помощта на различни алгоритми и в този случай учените ръчно обработили голям набор от сурови (raw) данни, за да пресъздадат коректно изображение.

В резултат на това изследователите получили сравнително качествена снимка на тъмната страна на Плутон, която показва област с високо албедо в южното полукълбо. Учените предполагат, че там се намират залежи на азотен и метанов лед. Южният полюс на планетата джудже има ниско албедо, учените смятат, че това е вследствие или от лятната сублимация на леда, или от отлагането на твърди частици от атмосферната мъгла.

Изображение: NOIRLAB/SwRI/JHUAPL/NASA

Антония Михайлова
Антония Михайлова Отговорен редактор
Новините днес