Сгрешили сме за Уран: Ново изследване разкрива дългогодишна мистерия

10 април 2025, 22:26 часа • 4418 | прочитания

Нови наблюдения разкриха, че сме грешали относно продължителността на деня на Уран. Според най-прецизните досега измервания на скоростта на въртене на тази планета, един пълен ден на Уран продължава 17 часа, 14 минути и 52 секунди. Това е с цели 28 секунди повече, отколкото учените смятаха, въз основа на данните, събрани от "Вояджър 2" при прелитането му над Уран през 1986 г. Това може да не изглежда като нещо голямо... а всъщност е огромно.

"Нашето измерване не само осигурява важна референция за планетарната научна общност, но и разрешава един дългогодишен проблем: предишните координатни системи, основани на остарели периоди на въртене, бързо ставаха неточни, което правеше невъзможно проследяването на магнитните полюси на Уран във времето", обяснява астрофизикът Лоран Лами от Парижката обсерватория.

Уран и Нептун са двата най-отдалечени свята на Слънчевата система, които се намират на значително по-голямо разстояние от Слънцето в сравнение с останалите планети. Уран е на два пъти по-голямо разстояние от орбитата на Сатурн; Нептун е на повече от три пъти по-голямо разстояние от орбитата на Сатурн.

Още: "Огромен е и лети към Луната": Откриха откъде идва гигантският астероид, който плаши астрономите

Уран и Нептун - трудни за изучаване

Снимка: iStock

Тъй като са толкова далеч, Уран и Нептун изглеждат малки и неясни, което ги прави трудни за изучаване; освен това това разстояние предполага по-дълъг път за космическите апарати, така че само мисията "Вояджър" е била близо до тях, преди десетилетия.

Още: Астрономите не могат да повярват: Откриха нова планета в Слънчевата система

Това означава, че информацията, с която разполагаме за ледените гиганти от външната Слънчева система, е ограничена и може да бъде изкривена от конкретните условия, които влияят на планетите по време на прелитанията. От друга страна, получаването на нова информация е малко предизвикателство.

Неточността в предположението за дължината на урановото денонощие доведе до известно объркване. Един от най-големите проблеми беше, че без точна дължина на деня ориентацията на магнитните полюси на Уран беше загубена само няколко години след прелитането на Вояджър 2. За да измерят отново дължината на урановия ден, Лами и колегите му направиха внимателно проучване на данните, събрани от космическия телескоп Хъбъл между 2011 и 2022 г. В този период телескопът многократно е наблюдавал ултравиолетовите полярни сияния на планетата, които се генерират много подобно на полярните сияния тук, на Земята.

Снимка: iStock

Още: Коя планета се намира най-близо до Земята

Частиците, носени от слънчевия вятър, се удрят в планетарната магнитосфера и биват отнесени и ускорени по линиите на магнитното поле към полярните ширини, където се изхвърлят в горните слоеве на атмосферата. Взаимодействията между частиците в атмосферата и постъпващите слънчеви частици предизвикват сияние в небето.

Трудно се откриват магнитните му полюси

Една от най-забавните особености на Уран е, че неговата ос на въртене е почти успоредна на еклиптиката - орбиталната равнина, по която всички планети се движат около Слънцето, в сравнение с почти перпендикулярната ориентация на останалите планети. Тази ориентация прави откриването на магнитните му полюси малко по-трудно.

Проследявайки ултравиолетовите полярни сияния, Лами и колегите му успяха да открият и проследят полюсите и използваха тази информация, за да измерят точно дължината на урановия ден.

Още: Астрономи подозират, че Меркурий е жертва на сблъсък на планети

Снимка: iStock

Според изследователите това измерване е най-точното досега за гигантска планета, дори по-точно от измерванията на скоростта на въртене на Юпитер. По този начин техниката, използвана за измерване на скоростта, може да бъде приложена и за останалите гигантски светове в Слънчевата система, за да се получат точни измервания на вътрешните им скорости на въртене. "С тази нова система за дължина сега можем да сравняваме наблюденията на полярните сияния в продължение на почти 40 години и дори да планираме предстоящата мисия до Уран", казва Лами, цитиран от "Science Alert".

Изследването е публикувано в Nature Astronomy.

Още: Нова мисия до Уран ще проучва съществуването на океани на планетата

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Яна Баярова
Яна Баярова Отговорен редактор
Новините днес