Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

„Юйту-2“ откри лепкава почва от другата страна на Луната

21 януари 2022, 08:15 часа • 15530 прочитания

Първият луноход от далечната страна на Луната - китайският „Юйту-2“ - е открил редица фундаментални разлики между двете страни на земния спътник. Тези разлики включват по-специално по-лепкава и мека почва на невидимата от Земята страна на Луната, повече малки камъни и ударни кратери. Статия за това е публикувана в списание Science Robotics.

Още: Луната вече е в списъка с обекти на културното ни наследство в риск

Още: Starship на SpaceX се взриви при тестов полет и създаде хаос за самолетите (ВИДЕО)

Независимо от многото лунни мисии - както пилотирани, така и безпилотни - обратната страна на Луната дълго време оставаше неизследвана поради трудности с комуникацията със Земята оттам. През 2019 г. обаче луноходът „Юйту-2“ беше изпратен там като част от китайската експедиция „Чанъе-4“.

Планетолози откриха причината за "асиметрията" на Луната

Сега Лян Дин от Китайския технологичен институт в Харбин и колегите му са успели да направят някои важни заключения за състава и характеристиките на почвата от далечната страна на Луната въз основа на начина, по който се движи „Юйту-2“, както и на данните, получени с помощта на неговия радар и спектрометрия.

Още: Планетата Фаетон и каква щеше да е съдбата на Земята

Още: Блокирана на МКС с месеци астронавтка се разходи в открития Космос (ВИДЕО)

Изследователите открили, че колелата на лунохода се плъзгат по-малко по време на пътувания, отколкото тези на луноходите и лунните превозни средства на близката до Земята страна на Луната. Лунната почва там, изглежда, е по-лепкава, по-лесно се прикрепва към шестте колела на роувъра, което осигурява по-стабилно движение.

„Падналият астронавт“: Скандалната история за първата скулптура на Луната

Освен че тази информация е важна за проектантите на бъдещите луноходи, данните за състава на почвата и разпределението на скалите също могат да разкажат на учените много за историята на самата лунна повърхност. „Откриването на голямо количество дребни камъни вероятно означава по-древната възраст на повърхността от другата страна на Луната“, казва Лайънъл Уилсън от британския Ланкастърски университет.

Луноходът „Юйту-2“ е открил също така тъмнозелен, блестящ минерал на дъното на един от кратерите, подобен на стъкловидното вещество, открито в образци, събрани в рамките на американската програма „Аполо“ миналия век. Това е първият път, когато един от тези минерали - вероятно резултат от падането на метеорит - е открит директно на мястото на сблъсъка му с Луната.

Още: 6 планети се подреждат в дъга в небето, през март ще се присъедини и седма

Още: Джеф Безос така и не може да изведе своя ракета в орбита - нов провал в мисията на Blue Origin (ВИДЕО)

 

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Антония Михайлова
Антония Михайлова Отговорен редактор
Новините днес