Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Учени доказаха, че Вселената е по-млада

19 февруари 2024, 06:47 часа • 2752 прочитания

Астрономи от Китайската академия на науките са получили доказателства, че Вселената има по-малка възраст, отколкото предвижда стандартният космологичен модел. Резултатите от изследването са публикувани в списание Nature Astronomy.

Още: Огромен астероид ще се размине със Земята на Бъдни вечер

Още: Космологичната константа се оказа променлива

Учените са анализирали данни от Sloan Digital Sky Survey (SDSS), като са изследвали движението на двойки спътници, разположени на противоположни страни около масивни групи галактики. Наблюдавано е значително превишаване на броя на двойките, които показват корелирани изменения на скоростта, над броя на двойките, които показват антикорелирани изменения. Този излишък показва наличието на наскоро акретирани галактики-спътници.

Методът на изчисление 

Този излишък е открит и в настоящите космологични симулации, но големината на този ефект е много по-малка, отколкото при настоящите наблюдения. Голямото несъответствие може да означава, че масивните галактични купове в реалната Вселена са по-млади, отколкото се смяташе досега, което поставя под въпрос сегашния космологичен модел и може да предостави ценна информация за проблема с напрежението на Хъбъл.

Измерванията на космическия микровълнов фон показват, че константата на Хъбъл, която свързва скоростта на отстраняване на галактиката с нейното разстояние, е 67,31 километра в секунда на мегапарсек. В същото време други методи, включително тези, основани на измерване на разстоянията до свръхнови от тип Ia в галактиките, показват различна стойност за константата на Хъбъл - между 73,3 и 76,5 километра в секунда на мегапарсек. Това твърде голямо несъответствие, наречено напрежение на Хъбъл, се смята от някои учени за признак на криза в стандартния ΛCDM космологичен модел, предава БГНЕС.

Още: Лунен календар за 2025 г.

Още: Магнитни бури за седмицата 16-22 декември 2024 година: Прогноза от САЩ (ГРАФИКА)

ОЩЕ: Нова супермашина за разбиване на атоми ще търси липсващите 95% от Вселената 

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Мартин Стоянов
Мартин Стоянов Отговорен редактор
Новините днес