Изключително необичайни дюни бяха заснети на повърхността на Марс в рамките на програма на НАСА, която изучава процеса на топене на ледовете на Червената планета в края на зимата. Учените от Университета в Аризона са открили дюни под формата на почти идеални полусфери. Тяхната леката асиметрия показва, че стръмните им страни са ориентирани на юг.
Още: Най-мистериозните космически открития за 2024 г.
Още: НАСА показа как нови звезди са се подредили във формата на коледно дърво (СНИМКА)
Изображението е направено на 22 ноември 2022 г. и е част от поредица от снимки, направени от камерата HiRise на космическия кораб Mars Reconnaissance Orbiter (MRO).
НАСА показа как изглежда истинската зима на Марс (ВИДЕО)
Колекцията от изображения била използвана, за да се оцени как ледът на повърхността на Марс се оттегля и топи с приближаването на местната пролет. Снимките на дюните са направени, когато MRO е прелитал на височина от около 300 км над повърхността на Червената планета. Всеки пиксел в изображението представлява 25 сантиметра (9,8 инча).
Още: Магнитни бури за седмицата 23-29 декември 2024 година: Прогноза от САЩ (ГРАФИКА)
Още: Огромен астероид ще се размине със Земята на Бъдни вечер
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Пълното изображение NASA/JPL-Caltech/UArizona
Това е само един от обектите, които са наблюдавани с помощта на камерата HiRise. Електрониката с висока разделителна способност работи, откакто MRO е достигнал Марс през 2006 г.
Селекция от изображения на дюните през марсианската година, продължаваща 687 земни дни, позволила на учените да проследят тяхното движение: дюните се движат от екватора до полюсите със скорост от около 1 метър на марсианска година, пише Space.com.
Още: Магнитни бури за седмицата 16-22 декември 2024 година: Прогноза от САЩ (ГРАФИКА)
Още: Нов странен радиокръг подсказа възможната природа на това явление
Снимка на същите пясъчни дюни, направена по-рано, показва как са изглеждали, докато все още са били покрити със скреж. NASA/JPL-Caltech/UArizona
Камерата е заснела дюни с много форми и размери, което позволява да се разбере повече за времето на Червената планета. Освен това HiRise също така помага в изучаването на подобни на марсиански ледници структури и пукнатини по повърхността им чрез анализиране на изображения, като позволява да се състави известна представа за марсианското минало.
Смъртта на Фобос. Марс бавно разкъсва по-голямата си луна
На 21 декември 2010 г. основната мисия на MRO приключи 5 години и 6 месеца след изстрелването ѝ на 12 август 2005 г. Новите изображения показват, че дори 12 години след края на мисията тя може да предостави важна и интересна информация.