През последните няколкостотин години учените са използвали слънчевите петна, за да определят слънчевите цикли, но физикът Робърт Лиймън предлага нов метод за изчисляване на тези цикли и нов начин за прогнозиране на появата на слънчеви изригвания, съобщава Space.com.
Още: Колкото футболно игрище: Астероид може да удари Земята през 2032 година (ВИДЕО)
Още: Слънчевата система се управлява не само от гравитация, но и от други сили
Физикът предлага да се използва "слънчев часовник" за прогнозиране на опасни слънчеви изригвания, които причиняват геомагнитни бури и застрашават спътниците в орбита. Ученият нарича своя метод "цикъл на петите" и той се основава на наблюдения на промени в ритъма на слънчевия цикъл, които се случват във всяка пета част от този цикъл.
Според Лиймън в слънчевия цикъл всички събития се случват в ясна и предвидима последователност и работят като часовник – „слънчев часовник“. Ако теорията на физика се потвърди, тогава неговият метод за измерване на слънчевите цикли може да замени съществуващия, който се основава на голям брой слънчеви петна.
Сега учените смятат, че Слънцето има 11-годишен цикъл на активност и когато настъпи слънчевият минимум – значително намаляване на активността на Слънцето, започва нов цикъл. Слънцето вече е в своя 25-и цикъл на активност, започнал по съобщения на НАСА в края на 2019 г. Но Лиймън смята, че съвременните определения за началото и края на слънчевия цикъл са неточни.
Още: Магнитни бури за седмицата 27 януари - 2 февруари 2025 г.: Прогноза от САЩ (ГРАФИКА)
Още: SpaceX ще изстреля 23 спътника Starlink в орбита от Калифорния
В края на всеки слънчев цикъл и в началото на нов магнитните полюси на Слънцето сменят местата си. Но има припокриване между циклите, при което промяната не е пълна. Това сочи съществуването на феномен в слънчевия цикъл, който ученият нарича „терминатор“. Терминаторът описва точка в цикъла, в която ориентацията на предишния цикъл е напълно изчезнала от повърхността на Слънцето.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Магнитни бури за седмицата 20-26 януари 2025 г.: Прогноза от САЩ (ГРАФИКА)
Още: Земята ли е единствената планета в Слънчевата система с тектоника на плочите?
Тази точка е придружена от внезапно и бързо покачване на слънчевата активност и Лиймън предполага, че ориентирането от терминатор до терминатор в слънчевия цикъл е по-ясно и точно от активността на слънчевите петна. Това потенциално прави използването на терминаторите по-добър начин за измерване на слънчевия цикъл.
Лиймън и колегите му са стигнали до извода, че измененията в магнитното поле на Слънцето се случват на всяка пета част от слънчевия цикъл. През първите две пети от цикъла активността на Слънцето нараства, на около три пети от цикъла тази активност достига своя апогей, когато на Слънцето се появяват най-мощните изригвания от клас X. След това активността на нашата звезда започва да намалява.
„Максималният брой слънчеви петна не съвпада съвсем с момента, когато магнитните полюси се обръщат, но обръщането на полюсите се случва точно на една пета от цикъла, преминаващ от терминатор към терминатор“, казва Лиймън.
Още: Луната вече е в списъка с обекти на културното ни наследство в риск
Още: Starship на SpaceX се взриви при тестов полет и създаде хаос за самолетите (ВИДЕО)
Физикът и колегите му отбелязват, че тези „забележителности“ се задвижват от магнитното поле на Слънцето, а слънчевите изригвания са само симптом за това.
Рамката, предложена от Лиймън и колегите му, предполага, че настоящият цикъл на Слънцето е започнал през декември 2021 г. след последния терминатор и ще завърши в средата на 2027 г.
Изследването на Лиймън е публикувано в статия, публикувана в списанието Frontiers in Astronomy and Space Sciences.
По-рано учените свързаха непредсказуемостта на Слънцето с неточно определяне на продължителността на слънчевия цикъл.