Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Сблъсъкът на DART с Диморф създал поток от отломки (СНИМКА)

05 октомври 2022, 07:50 часа • 2762 прочитания

Една седмица измина от наистина историческото космическо събитие, в което апаратът DART се „пожертва“ в името на науката. При скорост над 20 хиляди км/ч той се сблъска с близкия до Земята астероид Диморф, спътник на астероида Дидим.

Южният астрофизичен изследователски телескоп (SOAR), който се намира в Чили, както и други наземни и космически обсерватории, продължава да наблюдава последствията от космическата катастрофа. На ново изображение потокът от отломки, излетял от астероида Диморф и тяхната дължина е приблизително 10 хиляди километра, пише Gizmodo.

Масивната следа от прах и отломки от въздействието на DART Диморф.CTIO/NOIRLab/SOAR/NSF/AURA/T. Kareta (Lowell Observatory), M. Knight (US Naval Academy)

Припомняме, че за да разбере дали в бъдеще е възможно да се спаси Земята от летящ към нея астероид, НАСА реши да тества нова технология за защита на планетата. За целта в Космоса беше изпратен апаратът DART, който прелетя 11 милиона километра, за да промени траекторията на астероида Диморф.

Предварителните данни показват, че изпитанието е преминало успешно, но учените ще наблюдават астероида Диморф още няколко седмици или месеци, за да бъдат напълно сигурни, че орбитата му около Дидим се е променила. За наблюдения се използват както космически, така и наземни телескопи, които внимателно следят само самия астероид, но и последствията от удара върху него.

Новото изображение, показващо дълга следа от астероидни отломки, е заснето от Южния астрофизичен изследователски телескоп. Той се намира в Андите, на надморска височина малко над 2700 метра, и е идеално място за наблюдение на Космоса.

Учените са изненадани колко ясно се вижда шлейфът от отломки, а самият факт на фиксиране на тези последствия след удара и техният мащаб също е поразителен.

За да се убедят в пълния успех на мисията DART, учените от НАСА трябва да получат още данни. Но много скоро изследователите ще разберат колко материал е бил изхвърлен в Космоса след удара, колко малки са отломките и колко бързо са отлетели от астероида.

В структурно отношение Диморф принадлежи към тип астероиди, които астрономите наричат „купчина от развалини“. Това означава, че такива астероиди не са твърди, а рохкави и се състоят от каменни фрагменти, свързани чрез гравитация. Ето защо е важно учените да разберат какво точно въздействие могат да имат космическите апарати върху такива астероиди. Именно поради своята структура след удара астероидът е изхвърлил такъв огромен поток от отломки.

ВИЖТЕ ОЩЕ: Телескопите "Джеймс Уеб" и "Хъбъл" заснели удара на сондата ДАРТ в астероида Диморф

Антония Михайлова
Антония Михайлова Отговорен редактор
Новините днес