Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Сателити с роботизирани ръце могат да се използват за изтегляне на други от орбита

02 септември 2022, 20:15 часа • 5852 прочитания

Американското издание Newsweek съобщи, че австралийски експерт от космическата индустрия изразил загриженост относно използването на потенциално заплашителна технология в космоса на фона на конкуренцията от Русия и Китай.

Ръководителят на Австралийската асоциация на космическата индустрия Джеймс Браун говори в интервю за Sky News за страховете, свързани с новите космически технологии. По-специално той спомена „сателити с роботизирани ръце, които могат да се използват за улавяне и деорбитиране“ на други спътници.

Отбелязвайки между другото технологията за „ослепяване“, която Русия използва срещу сателити, предаващи информация за конфликта в Украйна, Браун каза: „Има нарастващи търкания между великите сили в космоса“.

Технологията за улавяне на сателити вече беше демонстрирана от Китай в миналото. През януари китайски сателит "грабна" друг - остарял - и го изведе от активна орбита в така наречената "зона за изхвърляне", където той не пречи на текущата работа. С други думи, Пекин почистваше космическите отпадъци по този начин.

През април 2021 г. ръководителят на Космическото командване на САЩ генерал Джеймс Дикинсън каза на Конгреса, че той също е загрижен за перспективата Китай да използва агресивно „бъдещи системи за събиране на данни за други спътници“.

През последните години съперничеството в глобалната космическа индустрия рязко ескалира, особено след като много страни прекъсват връзките си с Русия, една от най-напредналите космически сили, поради нейната инвазия в Украйна.

Руската космическа агенция Роскосмос обяви, че се оттегля от проекта за МКС през 2024 г., както и че ще изгражда собствена космическа станция. А през март агенцията заяви, че ще продължи подготовката за стартирането на проекта ExoMars за независимо изследване на червената планета, след като Европейската космическа агенция (ESA) отказа да участва в мисията поради ситуацията в Украйна.

Китай също стана по-активен играч в тази област. По-рано страната изпрати два модула на Луната, а през май 2021 г. успешно приземи първия си марсоход. След това постижение администраторът на НАСА Бил Нелсън нарече Китай "агресивен съперник" в космоса.

Освен това от април 2021 г. Китай изгражда собствена космическа станция Tiangong в орбита около Земята, която ще позволи на страната да провежда научни експерименти в космоса. Китай не беше допуснат до участие в програмата на МКС.

В интервю за Sky News Браун също изрази съжаление, че други страни са изстреляли ракети с обекти, които „не са били каталогизирани“ или в крайна сметка са били използвани за грешна цел.

"Компаниите и правителствата все повече разчитат на космоса. Трябва да разберем по-добре какво се случва там и какви са правилата на играта", каза той.

В момента едно от най-големите опасения в света относно космоса, отбеляза Браун, е, че орбитите около Земята стават все по-натоварени. По този начин рискът от сблъсък на обекти - сателити или фрагменти от космически отпадъци - нараства.

През 2021 г. Русия умишлено взриви един от своите неработещи сателити като част от тест за противосателитна ракета. Експлозията създаде облак от хиляди отломки и екипажът на МКС беше принуден да се скрие в специални помещения като предпазна мярка.

Администраторът на НАСА Бил Нелсън каза пред технологичното издание The Verge тогава, че е „възмутен от този безотговорен и дестабилизиращ ход“.

Превод: Ганчо Каменарски

Ганчо Каменарски
Ганчо Каменарски Отговорен редактор
Новините днес