Руската ракета носител от тежък клас „Ангара-А5“ най-накрая извърши успешно първото си изстрелване от космодрума "Восточний" при третия си опит.
Още: Магнитна буря за четвъртък, 3 април 2025: Прогноза от САЩ
Още: Магнитна буря за сряда, 2 април 2025: Прогноза от САЩ
Изстрелването на новата ракета има за цел да покаже постсъветските космически амбиции на Русия и нарастващата роля на "Восточний", който се намира в горите на Амурска област в Далечния изток.
Още: Магнитна буря за вторник, 1 април 2025: Прогноза от САЩ
Още: Магнитни бури през седмицата 31 март - 6 април 2025 г. (ГРАФИКА)
"Има стартиране на двигателя, полетът е нормален", съобщи руската космическа агенция "Роскосмос". "Всички системи функционират нормално". След минути ракетата вече се движеше със скорост над 25 000 километра в час и навлезе в орбита.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Безсмъртен враг спира Илон Мъск в порива му да завладее Марс
Още: Магнитни бури през април 2025 – внимавайте в тези дни (ГРАФИКА)
От "Роскосмос" заявиха, че "Ангара-А5" е стартирала с тестов полезен товар и е работила нормално. Горната част се е отделила и е извела тестовия полезен товар в орбита, предаде "Ройтерс".
Две отлагания
Първоначално изстрелването на ракетата беше планирано за 12:00 ч. московско време във вторник, но две минути преди това то бе отменено. Както по-късно каза пред репортери ръководителят на „Роскосмос“ Юрий Борисов, отмяната е била причинена от повреда в системата за херметизиране на резервоара за окислител на централния блок.
Изстрелването беше отложено за обяд в сряда, но и тогава не се състоя - според Борисов командата за отмяна е била получена заради повреда в системата за управление на пускането на двигателя. Тогава ръководителят на "Роскосмос" заяви, че необратими процеси, изискващи демонтажа на ракетата, не са настъпили и че трансферите по технически причини са обичайно явление, припомня БТА.
Още: Магнитна буря за понеделник, 31 март 2025: Прогноза от САЩ
Още: Растяща аномалия в магнитното поле на Земята: NASA следи с тревога
Още: Русия отново не успя да изстреля космическата ракета Ангара-А5 (ВИДЕО)
Историята на проекта "Ангара"
Русия започва проекта "Ангара" няколко години след разпадането на Съветския съюз през 1991 г. Целта е ракета носител руско производство да осигури достъп до Космоса дори без космодрума "Байконур", който Русия наема от Казахстан.
Първият изпитателен полет на "Ангара-А5" се състоя през 2014 г., а друг последва през 2020 г. - и двата от Плесецк.
"С това (сегашното - бел. ред.) изстрелване започнаха изпитанията на летателния проект на ракетно-космическия комплекс "Амур" с ракети носители от тежък клас "Ангара" на площадката "Восточний"", заявиха от "Роскосмос" днес, 11 април.
Твърди се, че "Ангара-А5" е много по-екологична от руската тежка ракета "Протон М", която е в експлоатация от средата на 60-те години на миналия век.