Раждането на черна дупка ударило земната атмосфера

19 октомври 2022, 09:12 часа • 3841 | прочитания

Астрономи, използващи космическите телескопи Swift и Fermi, фиксираха много силна космическа експлозия. Изследователите били силно изненадани, защото това било едно от най-мощните взривни събития, наблюдавани някога. Оказало се, че тази експлозия е била толкова силна, че дори йонизирала атмосферата на Земята. Това събитие се е случило на разстояние 2 милиарда светлинни години от нас, пише Forbes.

Още: Магнитна буря за петък, 18 април 2025: Прогноза от САЩ

Още: Открит е извънземен живот: Най-впечатляващите досега данни

Според Роберта Пилера от Политехническия университет в Бари, Италия, засечената експлозия е мощно изпускане на гама-лъчение, получило названието GRB221009A.

„Това освобождаване на енергия се е случило на разстояние 2 милиарда светлинни години от нас и е много по-близо от регистрираните по-рано подобни гама-импулси. В същото време вече можем да кажем с увереност, че освобождаването на енергия е било много по-силно и самата експлозия е била много по-мощна от други гама-емисии. Това е едно от най-значимите подобни космически събития", казва Пилера.

Този поток от гама-лъчение е преодолял 2 милиарда светлинни години, за да достигне нашата планета. Тоест, когато се е случило експлозивното събитие, животът на Земята тъкмо се е зараждал.

Още: Притеснително: Силна слънчева буря се насочи към Земята

Още: Магнитна буря за четвъртък, 17 април 2025: Прогноза от САЩ

Прието е да се смята, че гама-емисиите се появяват, когато огромни звезди умират с взрив на свръхнова или още по-мощна експлозия – хипернова. Такива експлозии водят до появата на неутронни звезди или черни дупки. Сигналът, получен от космическите телескопи, е интерпретиран от учените като лъчение на млада черна дупка, която е изпуснала плазмени струи в Космоса почти със скоростта на светлината.

„Сигналът, който открихме, можеше да бъде наблюдаван в продължение на 10 часа, което се дължи на това, че източникът на гама-лъчение беше много по-близо от други източници на такива сигнали“, казва Пилера.

Учените смятат, че близкото разстояние и огромната сила са довели до това, че лъчението дори е йонизирало горните слоеве на земната атмосфера. Подобно нещо се случва, когато на Слънцето се появи много мощно изригване и потокът бъде запратен в посока на Земята.

Данните от космическия телескоп Fermi показват, че фотоните, които са били изстреляни в Космоса, са имали 50 милиона пъти повече енергия от фотоните на обикновената видима светлина. За щастие благодарение на магнитното поле на Земята рекордната експлозия не е представлявала заплаха за нашата планета.

Още: Гърция краде занаята на Мъск в Космоса

Още: Какво се случи с Кейти Пери в Космоса? ВИДЕО от Blue Origin разкрива всичко

ВИЖТЕ ОЩЕ: Странни вълни са открити на ръба на Слънчевата система

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Антония Михайлова
Антония Михайлова Отговорен редактор
Новините днес