Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Противоречие между ЕС и Великобритания заради проекта "Галилео"

15 юни 2018, 08:15 часа

"Противоречивото" решение на Европейския съюз да поддържа упорит подход към участието на Великобритания в сателитната навигационна система "Галилео" може да осакати цялостната операция по сигурност на Блока, ако споразумение върху сътрудничеството с Великобритания не се постигне, пише британският евроскептичен вестник The Daily Express.

Реклама

Източник от британското правителство разкри, че ще има чудовищни „операционни пропуски“ оставени от Брекзит, освен ако не се постигне споразумение за бъдещото сътрудничество във всички сектори на сигурността на ЕС.

Европейската комисия, която преговаря за излизането на Великобритания от името на Европейския съюз, наистина е затегнала гайките на британското участие в „Галилео“ – сателитната навигационна програма, предназначена да конкурира доминираната от САЩ глобална позиционна система, пише агенция Фокус.

Като резултат от Brexit, Великобритания ще изгуби достъп до Частното регулирано обслужване (ЧРО) на „Галилео“ – криптиран сигнал за употреба от военните служби и службите за бърза помощ на държавите-членки. От Уестминстър настояват за продължителен достъп, но Брюксел продължава да твърди, че трети страни не могат да използват тайния сигнал.

Въпреки заплахите за стартирането на британски проект, който да се конкурира с европейския, ЕС стои твърдо в своята позиция да не позволява достъпа на трети страни, но от Блока заявиха че други публични услуги ще продължат да са с неограничен достъп за Великобритания.

Британско отсъствие от „Галилео“, обаче, ще осакати значително проекта, според източник от британското правителство, близък до преговорите за Brexit. Според него ще има „значителни последствия“ за Брюксел, ако ЕК продължи да поддържа своята преговорна позиция.

В сряда държавите-членки на ЕС и техните делегации от Европейски космически агенции гласуваха за преминаване в следващия кръг на договори, след като британските фирми бяха блокирани от наддаване в тях. При нормалните правила на Европейските космически агенции, държавите-членки могат да налагат вето на възлагането на договори, които могат потенциално да предизвикат финансов пасив за дадена агенция.

Великобритания е планирала да използва ветото си за стопиране на доставката на 12 допълнителни сателита. Но възможността за това е била отстранена, след като ЕК се е съгласила да гарантира всякакъв финансов риск в новите договори.

В документ на Европейската комисия, публикуван след гласуването, Брюксел твърди че би имало загуба на „стратегическа автономия“, ако Комисията даде на Великобритания равен достъп до дизайна на „Галилео“ и развитието на ЧРО сигнала.

Евгения Чаушева
Евгения Чаушева Отговорен редактор
Новините днес