Американската космическа агенция НАСА отбеляза 25-годишнината от началото на работата на Международната космическа станция (МКС) с церемония в сряда, 6 декември.
Още: Огромен астероид ще се размине със Земята на Бъдни вечер
Още: Космологичната константа се оказа променлива
Заместник-главният изпълнителен директор на НАСА Боб Кабана и ръководителят на програмата за МКС Джоел Монталбано прекараха около половин час в телефонни разговори с астронавтите и космонавтите, които в момента се намират на МКС - седем мъже и жени от САЩ, Дания, Япония и Русия.
Точно преди 25 години в сряда бяха свързани първите два модула – "Юнити" и "Заря". Руският модул "Заря" беше изстрелян в космоса около три седмици по-рано. Кабана беше първият американец, който влезе в МКС. "Не мога да повярвам, че на днешния ден преди 25 години грабнахме "Заря" и го съединихме с "Юнити". Абсолютно фантастично", каза Кабана по време на церемонията.
NOW: @Astro_CabanaBob speaks with the seven crew members aboard the @Space_Station to mark the orbiting lab's 25 years of operations. https://t.co/faIIa81YpR
Още: Лунен календар за 2025 г.
Още: Магнитни бури за седмицата 16-22 декември 2024 година: Прогноза от САЩ (ГРАФИКА)
— NASA (@NASA) December 6, 2023
Още: Вижте как изглежда Земята от Международната космическа станция (ВИДЕО)
Още: Нов странен радиокръг подсказа възможната природа на това явление
Още: Откритие: Това, което си мислим, че знаем за Вселената, е много погрешно
Оттогава човешкият аванпост обикаля Земята 16 пъти дневно на височина около 400 км. МКС е съвместен проект на космическите агенции на Русия, Канада, Япония, Европа и САЩ - стартирал като международен проект след края на Студената война.
Развитието и бъдещето на МКС
След свързването на първите два модула станцията непрекъснато нараства и сега е с размерите на футболно игрище, с шест спални, две бани, фитнес зала и панорамен прозорец. От 2000 г. насам космическите пътешественици провеждат изследвания в тази космическа лаборатория без прекъсване. Матиас Маурер е последният германец, който е бил там от 2021 до 2022 г. Общите разходи отдавна са доста над 100 милиарда долара.
Още: Слънчевата система можеше да е различна: тя била променена от нашествие от дълбокия космос
Още: Магнитни бури за седмицата 9-15 декември 2024 година: Прогноза от САЩ (ГРАФИКА)
Снимка: Getty Images
Въпреки поддръжката, обновяването и модернизацията, технологията на МКС вече не е най-съвременната. Постоянно се съобщава за повреди, неизправности, течове и други проблеми. Освен това настоящата политическа ситуация в света не улеснява експлоатацията на МКС.
Още: Путин: Първият сегмент на новата руска космическа станция ще бъде в орбита до 2027 г.
Съществува широк консенсус, че МКС все още може да се експлоатира съвместно до края на десетилетието. След това би могло да се предприеме контролирано разбиване на МКС в Тихия океан, пише БТА.
Още: За да се избегне сблъсък с космически боклук: Коригираха орбитата на МКС