Хипотетичните мостове, свързващи далечни региони на пространството (и времето), може да изглеждат като черни дупки, което означава, че е възможно тези митични обекти вече да са били виждани от учените.
Още: Колкото футболно игрище: Астероид може да удари Земята през 2032 година (ВИДЕО)
Още: Слънчевата система се управлява не само от гравитация, но и от други сили
За щастие обаче, ако новият модел, предложен от физици от Софийския университет, е точен, може да има начин да ги различим, пише ScienceAlert.
Предполага се, че в противоположния край на червейната дупка може да има така наречената бяла дупка, която „бълва“ материя. За да определят как може да изглежда нейният „партньор“ черна дупка, учените са разработили опростен модел на червейна дупка под формата на магнетизиран пръстен от течност.
Частиците, попаднали в този яростен водовъртеж, ще създават мощни електромагнитни полета, които ще доведат до поляризирането на всяка светлина. Именно проследяването на поляризирани радиовълни ни е дало първите зашеметяващи изображения на черната дупка M87* през 2019 г.
Още: Магнитни бури за седмицата 27 януари - 2 февруари 2025 г.: Прогноза от САЩ (ГРАФИКА)
Още: SpaceX ще изстреля 23 спътника Starlink в орбита от Калифорния
Моделът показал, че червейната дупка е трудна за разграничаване от поляризираната светлина, излъчвана от въртящия се диск от материя, заобикалящ черната дупка. По тази логика M87* може да е краят на червейна дупка.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Магнитни бури за седмицата 20-26 януари 2025 г.: Прогноза от САЩ (ГРАФИКА)
Още: Земята ли е единствената планета в Слънчевата система с тектоника на плочите?
Това означава ли, че нямаме шанс да открием червейни дупки? За щастие не. Ако имаме достатъчно късмет да проучим изображение на потенциална червейна дупка, видяно косвено през прилична гравитационна леща, отличителните свойства може да станат очевидни. Това изисква удобно поставен масивен обект между нас и червейната дупка, който да изкривява светлината в достатъчна степен.
Изследването на българските учени е публикувано във Physical Review D.
ОЩЕ: Всяка черна дупка е различна вселена. Може би ние живеем в една от тях
Още: Луната вече е в списъка с обекти на културното ни наследство в риск
Още: Starship на SpaceX се взриви при тестов полет и създаде хаос за самолетите (ВИДЕО)