Откриха звезда, един милион пъти по-ярка от Слънцето

13 март 2014, 11:53 часа • 73972 | прочитания

Гигантската звезда HR 5171 A, която се намира в съзвездието Кентавър, има около 1 милион пъти по-голяма яркост от тази на Слънцето.

Още: Магнитна буря за вторник, 1 април 2025: Прогноза от САЩ

Още: Магнитни бури през седмицата 31 март - 6 април 2025 г. (ГРАФИКА)

Параметрите са определени от френски астрономи, благодарение на телескопа VLT. Те са открили и неин таен "компаньон", предаде РИА "Новости", като се позова на публикация в сп. Astronomy & Astrophysics.

Оливие Чесно от Обсерваторията на Лазурния бряг (Франция) и неговите колеги са наблюдавали нощното небе с помощта на VLT (Very Large Telescope) и включения към него интерферометър VLTi.

В съзвездието Кентавър те са открили удивителна звезда, която се отнася към класа на едни от най-редките в нашата галактика - към категорията на жълтите хипергиганти. В Млечния път общият им брой е около дузина.

Още: Безсмъртен враг спира Илон Мъск в порива му да завладее Марс

Още: Магнитни бури през април 2025 – внимавайте в тези дни (ГРАФИКА)

Според изчисленията на учените, HR 5171 A влиза в топ-10 на най-големите звезди на галактиката и е най-големият жълт хипергигант, наблюдаван досега. Диаметърът на звездата е 1300 пъти по-голям от този на Слънцето, а яркостта надхвърля слънчевата един милион пъти.

Звездата се намира на относително голямо разстояние от Земята - на 12 000 светлинни години. Заради яркостта й обаче, учените могат да я наблюдават в нощното небе дори с невъоръжено око.

Изследванията на звездата са поднесли на групата на Чесно още една изненада - периодичното колебание в яркостта на HR 5171 A е показало, че има неголям компаньон, който също се отнася към жълтите звезди и прави едно завъртане около хипергиганта за 1300 дни. Според учените разстоянието между звездата HR 5171 A и нейния спътник е толкова малко, че това в бъдеще може да промени еволюцията на гиганта, което ще е интересно за наблюдение.

Източник: БТА

Още: Магнитна буря за неделя, 30 март 2025: Прогноза от САЩ

Още: Изключително рядка звездна експлозия ще бъде видима от Земята

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Виктория Пенева
Виктория Пенева Отговорен редактор
Новините днес