Астрономи откриха галактически клъстер (суперструктура, съставена от няколко галактики), на 13 милиарда години. Това е най-ранният, което е най-ранният наблюдаван досега. Откритието, може да даде информация за това как се развива Вселената, пише AFP, цитирана от БГНЕС.
Още: Магнитна буря за сряда, 2 април 2025: Прогноза от САЩ
Още: Магнитна буря за вторник, 1 април 2025: Прогноза от САЩ
"Такова ранно струпване, наречено протоклъстер, не е лесно да се открие", казва Юичи Харикане, изследовател от Националната астрономическа обсерватория на Япония, който ръководи международния екип.
"Протоклъстерът е рядка и специална система с изключително висока плътност", обяснява той пред агенцията и допълва, че изследователите са използвали широкото зрително поле на телескопа Субару в Хавай, за да "картографират голяма площ на небето" при търсенето си.
Откриването на протоклъстера, колекция от 12 галактики, предполага, че в най-ранните етапи на Вселената е имало големи космически структури, за които учените смятат, че са се появили преди 13,8 милиарда години.
Още: Магнитни бури през седмицата 31 март - 6 април 2025 г. (ГРАФИКА)
Още: Безсмъртен враг спира Илон Мъск в порива му да завладее Марс
Една от 12-те галактики от клъстера е известна като Химико - гигантски газов облак, открит през 2009 г. с помощта на същия телескоп.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Магнитни бури през април 2025 – внимавайте в тези дни (ГРАФИКА)
Още: Магнитна буря за понеделник, 31 март 2025: Прогноза от САЩ
"Разумно е да открием протоклъстер в близост до масивен обект, като Химико. Въпреки това ние сме изненадани да разберем, че Химико се намира... на 500 милиона светлинни години от центъра", коментира съавтора на откритието Масами Учи. "Все още не се разбира защо Химико не е разположен в центъра", каза той. Тези резултати ще бъдат ключови за установяването на връзката между клъстери и масивни галактики, смятат откривателите.
Екипът включва учени от Империал Колидж, Лондон, а проучването е публикувано в петъчния брой на „Astrophysical Journal“.