Очаква се до 400 000 наблюдатели да се стекат днес на брега на Флорида с надеждата да видят изстрелването на ракетата на НАСА към Луната. Това ще е втори опит на "Space Launch System" (SLS), след като първият в понеделник се провали заради технически проблем с един от двигателите.
Още: Магнитна буря за неделя, 6 април 2025: Прогноза от САЩ
Още: Магнитна буря за събота, 5 април 2025: Прогноза от САЩ
Ако мисията "Артемида" без екипаж се издигне успешно, това ще бъде историческо събитие за НАСА, тъй като ще отбележи първата от мисиите, планиращи завръщане на човечеството на Луната.
Космическият център "Кенеди" ще бъде затворен за обществеността, но зрителите на местните плажове ще могат да видят как мощния комплекс. Той е съставен и от космическия кораб "Орион".
В хода на „Артемида“ се планира първо да се приземят двама астронавти на повърхността на Луната в района на нейния Южен полюс, след което да се сглоби пилотираната станция Lunar Gateway в лунна орбита, а след това да се изгради постоянна изследователска база. В допълнение към обширната програма за научни изследвания тази база ще се използва за добив и обработка на лунни полезни изкопаеми. За тази цел НАСА вече втора година събира подписи от други национални космически агенции под споразумението Artemis Accords, което определя процедурата за работа не само на Луната, но и на Марс. Естествено, след всичко това се планира и пилотиран полет до Червената планета.
Още: Астероидът, който лети към Земята, се оказа по-голям от очакваното
Още: Магнитна буря за петък, 4 април 2025: Прогноза от САЩ
В рамките на "Артемида" се разширява сътрудничеството на американската държава с частни компании в областта на научните изследвания, техническите разработки и самите космически полети. Освен НАСА и американски частници, тук участва Европейската космическа агенция, както и космическите агенции и компании на Люксембург, Япония, Канада, Италия, Австралия, Великобритания, ОАЕ, Украйна, Бразилия, Мексико, Южна Корея и Нова Зеландия. "Роскосмос" не е в този списък – миналата година Русия бе изключена от проекта след многобройните ѝ претенции за „прекалено нищожната“ роля на руснаците.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Магнитна буря за четвъртък, 3 април 2025: Прогноза от САЩ
На борда на космическия кораб няма да има хора при първия полет, а само манекени. Те ще се превърнат в експеримент за тестване на ефектите от космическата радиация върху хората със специален акцент върху изучаването на ефекта на радиацията върху женския организъм. Манекените ще бъдат поставени в седалките на кораба "Орион" с дозиметри в изкуствените им органи. В този случай един от манекените ще носи специална защитна жилетка Astrorad. Компания ще им правят два индикатора за безтегловност: от ESA ще полети агънцето Шон, а от НАСА – кученцето Снупи.
Мисията, която се подготвя вече над десетилетие, до момента струва над 20 милиарда долара.