Ново изследване на физици от университета на Аризона в Тусон сочи, че тъмните ивици в деретата на Марс може да се появяват поради потоци вода, които кипят при ниското налягане на атмосферата. Такива потоци възникват през пролетта при топене на ледовете, става ясно от ново изследване, публикувано в Nature Geoscience.
Вода в течно състояние е рядко явление на Марс. Но изследователите смятаха, че именно течната вода отговаря за възникването на странните ивици, спускащи се по марсианските хълмове през лятото. Оставаше неизвестно по какъв начин временните потоци солена вода са успели да изменят ландшафта на планетата.
Изследователите са провели редица лабораторни експерименти в камера, която възпроизвежда физическите условия на марсианската повърхност. Учените наблюдавали как разтопената вода взаимодейства с пясъчните наноси. Изследователите поставили парче лед на върха на склона и изучавали какво се случва при неговото топене в земни и марсиански условия.
В атмосферата, характерна за Земята, водата едва слабо изменяла повърхността, но при ниското налягане на Марс водата, която се просмуквала в пространството между пясъчните зърна, се изпарявала, изхвърляйки пясък и допринасяйки за дестабилизацията на хълма.
Този процес формира неголеми канали, които напомнят на наблюдаваните на Марс, а това свидетелства, че подобно явление в действителност може да се случва на Червената планета.
Течна вода на Марс беше открита през 2015 година от учените от НАСА и Технологичния институт на Джорджия. Спектралните изследвания на планетата са показали, че водата, която може да е била свързана с появата на тъмните ивици на повърхността, е наситена със соли хлорна киселина, допълва Lenta.ru.