Изследователи от Масачузетския технологичен институт откриха три от най-старите звезди във Вселената, които се намират в съседство с Млечния път. Това се съобщава в статия, публикувана в списание Monthly Notices of the Royal Astronomical Society (MNRAS).
Още: Магнитни бури за седмицата 10-16 февруари 2025 г.: Прогноза от САЩ (ГРАФИКА)
Още: Откриха суперземя, на която е възможно да има живот
Най-старите звезди се намират в ореола на Млечния път, тънък облак от звезди и газ, който обгръща галактическия диск. Според анализа на екипа трите звезди са се образували преди 12 и 13 милиарда години. Те бяха обединени в група, наречена SASS (малка нараснала звездна система), което показва, че всяка звезда някога е принадлежала на малка, примитивна галактика, погълната от нарастващия Млечен път. SASS възниква малко след Големия взрив преди 13,8 милиарда години, когато Вселената се състои предимно от водород и хелий и много малки количества други химически елементи като стронций и барий.
ОЩЕ: Недалеч от Земята е открита черна дупка с рекордна маса в нашата Галактика
Тези древни звезди имат приблизително еднакъв състав. По този начин изучаването на SASS може да бъде ключово за разбирането на еволюцията на древните ултра-слаби галактики джуджета. И трите звезди са разположени на различни места в ореола, но разстоянието им от Земята е около 30 000 светлинни години (около една трета от диаметъра на диска на Млечния път). Движението им се случва в обратна посока на останалата част от галактическия диск, което, заедно с необичайния им химичен състав, показва, че първоначално не са принадлежали на Млечния път, предава БГНЕС.
Още: Хюстън, Мумбай има проблем: Нещо се обърка със сателит на Индия (ВИДЕО)
Още: Магнитни бури за седмицата 3-9 февруари 2025 г.: Прогноза от САЩ (ГРАФИКА)
ОЩЕ: Сблъсъкът на Млечния път и Андромеда е неизбежен: процесът вече е започнал
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Колкото футболно игрище: Астероид може да удари Земята през 2032 година (ВИДЕО)
Още: Слънчевата система се управлява не само от гравитация, но и от други сили