Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Мистериозен сигнал от "дълбините на пространство-времето" изчезна изведнъж

02 март 2022, 10:40 часа • 29750 прочитания

Учени от Индия повторно са анализирали данните за сигнал, описан през 2018 г. от две независими групи астрономи. Ново изследване показа, че този сигнал изобщо може да не е дошъл от Космоса. Освен това в обозримия спектър той изведнъж изчезнал, пише Science Alert. Резултатите от изследването са публикувани в списание Nature Astronomy.

Още: Магнитни бури за седмицата 20-26 януари 2025 г.: Прогноза от САЩ (ГРАФИКА)

Още: Земята ли е единствената планета в Слънчевата система с тектоника на плочите?

Сигналът, описан едновременно в две изследователски публикации през 2018 г., бил интерпретиран като светлината на най-ранните звезди във Вселената.

В същото време неговите характеристики не се вписват в рамките на съвременната наука. Някои дори говореха за това как мистериозният сигнал отваря пътя към новата астрофизика. Новото обяснение обаче предполага, че тълкуването на регистрирания феномен може да е неправилно.

След епично търсене сред милиони звезди: Никой не се обади от центъра на Млечния път

Още: Луната вече е в списъка с обекти на културното ни наследство в риск

Още: Starship на SpaceX се взриви при тестов полет и създаде хаос за самолетите (ВИДЕО)

По-рано сигналът беше записан в рамките на експеримента EDGES на ниски радиочестоти. Той се оказал абсолютно не това, което астрономите очаквали. Амплитудата му била почти два пъти по-голяма от прогнозираната. Обяснявайки този феномен, авторите на предишните статии написали, че газообразният водород, през който е преминала светлината, е бил по-студен, отколкото се предполагало.

След това изследователите стигнали до извода, че единственото нещо, което може да охлади газа до такава степен в ранните етапи на Вселената, е тъмната материя – мистериозна субстанция, чието физическо съществуване все още не е потвърдено. Учените обаче предполагат, че свойствата на тъмната материя може да са много различни от нашите теоретични представи за тях.

В новото изследване екип астрономи, ръководени от Саураб Сингх от Института за изследване на Раман в Индия, са използвали специално оборудване за измерване на фоновия радиоспектър (SARAS-3). Учените планирали да уловят същия сигнал, който бил наблюдаван в експеримента EDGES.

Скоро ще видим НЛО, твърди харвардски професор

Още: Най-после орбиталната ракета на Джеф Безос е в Космоса: Ще навакса ли изоставането от Мъск? (ВИДЕО)

Още: Изстреляха първия български спътник с ракетата "Фалкон 9" (ВИДЕО)

Сканирането на небето обаче не дало очаквания резултат. Анализът на големия масив данни, събрани от изследователския екип, показал, че мистериозния сигнал го няма. Освен това използваното оборудване не фиксирало изкривяване на радиочестотния спектър, описано в резултатите от работата на EDGES.

Тези и други установени факти позволили на индийските учени да предположат, че значителното спектрално изкривяване, получено с нискочестотния инструмент EDGES, е „системна грешка, свързана с този инструмент“.

С други думи, сигналът, за който досега се предполагаше, че идва от дълбините на пространство-времето, всъщност не е бил сигнал от Космоса. Той е бил „грешка на антената на EDGES“, а не сигнал, достигнал до нас от „първите звезди“ на Вселената, затова е и изчезнал внезапно.

Открит е нов обитател на Слънчевата система зад орбитата на Нептун

В статията си авторите отбелязват, че чувствителността на SARAS-3 изключва космологичния произход на „мистериозния сигнал“. Те също така обръщат внимание на факта, че когато едно откритие е извънредно, то се нуждае от допълнителна проверка. Дори откриването на планети трябва да бъде потвърдено от няколко независими наблюдения, да не говорим за сигнал, който е достигнал до нас от началото на времето-пространството.

Възможно е обаче такова потвърждение все пак да бъде получено в хода на нови наблюдения с помощта на различни инструменти.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Антония Михайлова
Антония Михайлова Отговорен редактор
Новините днес