Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Магнитна буря в понеделник идва с "троен удар"

12 март 2022, 19:58 часа • 66254 прочитания

Земята току-що се е разминала с изхвърлен поток слънчева плазма, преди да бъде връхлетяна от следващия. Огромен облак от слънчева плазма е бил изхвърлен при слънчево изригване преди три дни. Първоначалните прогнози от Spaceweather.com сочеха, че заредените частици могат да връхлетят Земята на 10 март 2022 г. и да предизвикат геомагнитна буря от клас G1. Американската Национална агенция за океански и атмосферни изследвания (NOAA) обаче не беше издала предупреждение. Поради това се предполагаше, че въздействието върху Земята ще бъде минимално. И факт: „Коронално изхвърляне на маса ще премине близо до Земята и ще нанесе мимолетен удар върху магнитното поле на нашата планета“, заяви Spaceweather.com малко по-късно.

Експертите предупреждават за геомагнитна буря от клас G2 на 14 март

За регистрирана през уикенда слаба магнитна буря съобщават и от Националния институт по геофизика, геодезия и география към БАН, но предупреждават, че ново изригване на Слънцето ще достигне Земята на 14 март и ще предизвика по-силна буря:

 

Изригването е предизвикано от слънчевото петно AR2962 и е било насочено директно към Земята. Според изчисленията потокът слънчевата плазма ще достигне планетата на 14 март 2022 г. NOAA предупреждава, че вероятността за силна магнитна буря е 80%, а според Spaceweather.com е възможно тя да достигне клас G2 и да причини прекъсвания в електропреносните мрежи.

Според специалиста по космическо време д-р. Тамита Сков заплахата от слънчевата буря е тройна. „Слънчева буря и Аврора за 5 дни: натоварена седмица с тройна заплаха! Идва голяма слънчева буря, притисната между предишната пропуснала буря и бърз слънчев вятър. Във всяка диаграма горният ред показва какво се очаква, долният показва възможната максимална активност“, написа тя в Twitter.

 

 

NOAA е разработила петстепенна скала от G1 до G5 за оценка на всяка геомагнитна активност, което дава възможност за количествена оценка на очакваните въздействия на Земята. Тази скала е важна за хората, които управляват енергийни и комуникационни системи, или за тези, които просто се наслаждават на преследването на полярното сияние. Затова знанието кога слънчевите бури ще предизвикат геомагнитна активност са важни.

Ниво G2 се смята за умерено. Според NOAA в енергийните системи на високи ширини може да възникне напрежение, а продължителните G2 бури могат да причинят повреда на трансформаторите. Геомагнитните бури от ниво G2 са средно около 360 в 11-годишния слънчев цикъл.

Очаква се в следващите няколко години геомагнитните бури да станат по-чести, тъй като Слънцето навлиза във фаза на максимум от своя пореден 11-годишен цикъл.

Антония Михайлова
Антония Михайлова Отговорен редактор
Новините днес