Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Кой ни праща сигнали от дълбините на Вселената?

04 декември 2015, 07:45 часа • 15764 прочитания

Астрофизици обясниха природата на един от загадъчните бързи радиоимпулсиединичен изключително мощен радиоимпулс с продължителност няколко милисекунди, който няма обяснение от съвременната наука.

Резултатите от изследването са публикувани в сп. Nature, съобщава Nature News.

За първи път специалистите са открили бързия радиоимпулс FRB 110523 на 23 май 2011 година в диапазона от честоти 700–900 мегахерца. Неговият източник се намира на шест милиарда светлинни години от Земята. Учените са установили в него два типа поляризация на лъчението – кръгова и линейна.

Наблюдаваните особености на сигнала FRB 110523 позволили да се предположи, че той се заражда от регион на Вселената с повишена намагнитеност. Според учените тази област от пространството може да съдържа неутронна звезда (по-конкретно – магнетар) или свръхнова.

Лъчението според астрофизиците може да е възникнало в резултат на звездотресения – колебания в повърхностните слоеве на млади силно намагнитени неутронни звезди. Такъв обект в резултат на своя взрив може да е формирал не само FRB 110523, но и блицар (свръхмасивна неутронна звезда).

Изследователите смятат, че при своето разпространение сигналът FRB 110523, освен през области на силно магнитно поле, е преминал през два участъка със силно йонизирана материя. Първият от тях трябва да е бил разположен според оценките на разстояние няколкостотин хиляди светлинни години в галактиката, съдържаща източника на FRB 110523.

В момента FRB 110523 се смята за 16-ия потвърден бърз радиоимпулс. За разлика от него честотите на останалите сигнали са разположени в интервала 1,2-1,5 гигахерца и се характеризират с излъчване изключително с кръгова поляризация. Първият бърз радиоимпулс е бил открит през 2007 година.

Изводите на учените са направени в резултат на изучаването на архив наблюдения, проведени в продължение на 650 часа. Сега сигналът FRB 110523 се явява най-пълно изученият такъв обект.

Учените се надяват да продължат изследванията и да открият стотици нови бързи радиоимпулси. Засега специалистите не обобщават данните за FRB 110523 за други такива обекти, пише Lenta.ru.

 

Антония Михайлова
Антония Михайлова Отговорен редактор
Новините днес