Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Китай ще спуска сонда от обратната страна на Луната

09 септември 2015, 11:25 часа • 9411 прочитания

Китай планира кацане на обратната страна на Луната на своята космическа сонда в рамките на програмата Chang'e, съобщава агенция Синхуа.

Както заявил зам.-ръководителят на отдела по изследване на Луната към Китайската академия на науките Цзоу Юнлао, сондата от програмата Chang'e-4 трябва да бъде изпратена до 2020 година. По думите му експертите по поръчение на правителството на КНР повече от година са изучавали възможността за изпращане на сонда към обратната страна на Луната.

"Ако задачата бъде изпълнена успешно, то Китай ще стане първата страна, чийто апарат ще извърши кацане на обратната страна на Луната", казва Юнлао.

През август стана известно, че китайските учени успешно са провели последните наземни изпитания на силовата установка на ракетата носител Changzheng 5, разработвана за програмата на КНР по усвояване на Луната Chang'e.

Държавната администрация на КНР по наука, технологии и промишленост за националната отбрана (SASTIND) е съобщила, че тестът е станал добра подготовка преди пускането на ракетата носител следващата година. Силовата установка използва нетоксичен и незамърсяващ околната среда втечнен пропелент. Полезният товар, който може да изведе ракетата носител, е 14 тона.

Китайската програма за сондиране на Луната Chang'e включва три етапа – обиколка около спътника на Земята (Chang'e 1 и Chang'e 2), кацане на Луната (Chang'e 3 и Chang'e 4) и връщане от Луната на Земята (Chang'e 5 и Chang'e 6). Китай планира през 2017 година да осъществи старт на спътника Chang'e 5, чиято мисия е кацане на Луната, събиране на образци лунен грунт и връщане на Земята.

През декември 2014 година Китайското обединение за космически технологии съобщи, че КНР планира за 15 години изцяло да преведе своите ракети носители на чисти източници на енергия и да осъществи първия полет на подобен апарат в близките две години.

През 2013 година Китай изпрати на земния спътник лунохода "Юйту" ("Нефритеният заек"), който стана първият от 1976 година изкуствен обект, извършил меко кацане на Луната. В задачата на апарата влизаше изследването на геоложката структура и вещество на повърхността на земния спътник. Планираше се той да работи три месеца, припомня РИА Новости.

 

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Антония Михайлова
Антония Михайлова Отговорен редактор
Новините днес