Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Китай откри нов лунен минерал по време на мисията „Чанъе-5“

11 септември 2022, 11:45 часа • 5154 прочитания

Китайските учени са открили неизвестен досега минерал в пробите от лунна почва, донесени на Земята от космическия апарат „Чанъе-5“. Това съобщи Китайската централна телевизия, позовавайки се на Китайската национална космическа администрация и Държавната администрация за атомна енергия на Китай.

Още: Огромен астероид ще се размине със Земята на Бъдни вечер

Още: Космологичната константа се оказа променлива

Китайските изследователи за първи път са открили нов минерал на Луната и са го нарекли "камъка Чанъе", става ясно от съобщението. Така този минерал става шестият нов минерал, открит от хора на Луната, а Китай става третата страна в света, открила нови минерали на повърхността на земния спътник.

Изследователите изолирали монокристална частица с размер около 10 микрона от проби от лунна почва и дешифрирали нейната структура. "Камъкът Чанъе" представлява фосфатен минерал. Китайските учени твърдят, че този минерал се съдържа в частици от лунен базалт.

Учените обявиха за новия лунен минерал в навечерието на традиционния китайски фестивал на есента (Чжанцзядзе). Този празник се чества на 15-ия ден от осмия месец по лунния календар – 10 септември тази година. Чжанцзядзе се счита за семеен празник в Китай, когато всеки китаец трябва да посети родните си места, да види роднини, за да опита лунни сладки с тях и да се възхищава на пълната луна.

Още: Лунен календар за 2025 г.

Още: Магнитни бури за седмицата 16-22 декември 2024 година: Прогноза от САЩ (ГРАФИКА)

На 24 ноември 2020 г. ракетата носител Long March 5 беше изстреляна от космодрума Уънчан на остров Хайнан. Тя изпрати „Чанъе-5“ на Луната. На 17 декември същата година възвръщаемата капсула „Чанъе-5“ успешно кацна на територията на автономния регион Вътрешна Монголия в северната част на страната. Апаратът достави на Земята 1731 грама проби от лунната повърхност.

Китай стана първата през последните 44 години страна, която извърши мисия за транспортиране на геоложки породи от повърхността на Луната.

ВИЖТЕ ОЩЕ: Американски астронавт нарече идеята за колонизиране на Марс "ужасна"

Още: Слънчевата система можеше да е различна: тя била променена от нашествие от дълбокия космос

Още: Магнитни бури за седмицата 9-15 декември 2024 година: Прогноза от САЩ (ГРАФИКА)

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Антония Михайлова
Антония Михайлова Отговорен редактор
Новините днес